PaoAndrade has written 70 reviews for films rated ★★★★ .

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    When the next few films of the MCU we’re announced I was a lot more excited for Black Widow than Shang Chi. The reason for that was that I figured a story with a veteran would carry a lot more weight and be more emotionally resonant that the origin story of a “newbie”. I talked about what worked and didn’t work for me with Black Widow when I reviewed that. Let’s just say Shang Chi exceeded my expectations.

    I’ll get…

  • Little Fish

    Little Fish

    ★★★★

    Considering this came and went and nobody payed attention to it, I was expecting it to be a nice little film, but nothing particularly remarkable. Well, I was wrong, this easily became one of my favorite watches of the year.

    The concept alone, a couple navigating and trying to survive in a world where people are getting sick and losing the memories, is very interesting. What elevates this is the way the movie was filmed and edited and the performances!…

  • Luca

    Luca

    ★★★★

    I’ve heard this movie be described as a small scale offering from Pixar. But aside from Inside Out and Soul where emotions and souls are literal characters, I don’t see the difference in scale compared to the rest of Pixar’s repertoire. All their movies have always thrived in exploring their characters’ needs and wants and taking them on journeys of self discovery; Luca does exactly the same and for that reason it felt like classic Pixar to me.

    Does it…

  • Quo vadis, Aida?

    Quo vadis, Aida?

    ★★★★

    This first caught my eye when it premiered at Cannes and everyone that saw it seemed to agree it had been excellent. So it’s been a little over a year, but I finally got to watch it

    It is tense, it is thrilling, it is harrowing and it is ultimately devastating. I worried it would be misery porn, but here the movie went the opposite route constantly giving the audience hope, even if it is based on true events. The…

  • The Departed

    The Departed

    ★★★★

    It only took 15 years, but I finally got to this movie!

    I honestly don’t know why I kept putting it off, I’ve always wanted to watch this movie in particular, maybe it’s cause I’m not in love with crime dramas, no matter how good they are. 

    The movie does everything right, from the script, to the directing, to the acting. It’s all top notch.

    There is one subplot I never cared of. Or better put, I did care for…

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★★

    If nothing else, everyone should watch this for the animation. I found it breathtaking.

    I loved the movie. The mythology was interesting and rich. The plot was fun and the characters were likable.

    I did have a slight problem with Awkafina’s line delivery, I don’t know why, and it brought my enjoyment a little bit down. But that’s a minor nitpick.

    Oh and this left me wanting more! I remember when I used to watch the cartoons based on Disney movies like Lilo and Stitch, the little mermaid, Aladdin, etc. and the Raya’s world would benefit from going down the same path.

    Highly, highly recommended.

  • The Mauritanian

    The Mauritanian

    ★★★★

    I’m surprised by how much I liked this. It may not break any new ground with what it’s doing, but what it does, it does extremely well. 

    I did feel the runtime, but at the same time I didn’t mind. I was being locked into the narrative.

    Tahar Rahim is phenomenal. For much of the movie he gives a restrained and powerful performance and then he explodes with emotions. Jodie Foster is also pretty great. And the rest of the supporting cast does a good job.

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★

    My rating is probably a little unfair, cause I didn’t find any flaws in the movie, but I had a hard time connecting with it.

    The naturalistic and realistic film the movie has is its strongest asset. Everything flowed with ease. And oftentimes I was left wondering how much of a conversation was scripted and how much it was just the people telling their stories with a camera to their face.

    Frances McDormand was phenomenal. This is actually the first…

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★

    What I was most afraid of? Having the trailers diminish the impact of “the” speech. The words and the way Daniel Kaluuya uttered them gave me goosebumps when they came out, and I wanted to get the same visceral reaction. Good news: the goosebumps were still there.

    This should be on the “best picture WINNER” conversation, and I don’t understand why it’s not. Hell, it’s at risk of not even being nominated. I by no means think the movie is…

  • Pieces of a Woman

    Pieces of a Woman

    ★★★★

    This movie reminds me a lot of Manchester by the sea. Not just from a character study perspective, where they both center on people that the rest of the world thinks are handling their grief the wrong way, but also in its pacing, its use of score and the lead actors giving powerful performances.

    The way the timeline of events played out did prevent me from being as invested as I feel I otherwise would have, but that’s a nitpick.…

  • Hugo

    Hugo

    ★★★★

    This has been on my watchlist since it came out, so I’m glad I finally got to it.

    First of all, it looks absolutely beautiful, every single frame. And the production design is out of this world.

    I liked what the story was about and the themes it explored. For some reason I wasn’t that emotionally invested. At the end there is one scene that does get to me, I just wish I had felt more like that throughout the whole thing.

    I admire the movie more than I love it. I recommend it nonetheless.

  • Catch Me If You Can

    Catch Me If You Can

    ★★★★

    This being another DiCaprio movie was completely coincidental... I might choose to watch another one with him next, just to turn it into a marathon!

    I liked this movie a lot. It’s the type of film that is rare nowadays: A big director and star studded cast in neither a blockbuster nor an Oscar bait.

    It’s a bit longer than necessary, but it never becomes boring. DiCaprio and Hanks are good in their roles and what I loved most was…