. has logged 82 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Martian

The Martian

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bicentennial Man

Bicentennial Man

1999
×
½
Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry