Sort by

Parbon Mazhar has logged 221 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Expedition

The Expedition

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Ajantrik

Ajantrik

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ajantrik

Ajantrik

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bug

Bug

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bug

Bug

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dangal

Dangal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rang De Basanti

Rang De Basanti

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Black Friday

Black Friday

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Swades

Swades

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Edit this entry