Madeleine has logged 29 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
History Lessons

History Lessons

1972
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Late Night

Late Night

2019
×
Edit this entry  
21
Othon

Othon

1970
×
★★★½
Edit this entry  
18
Keep It for Yourself

Keep It for Yourself

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
12
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Frontier Experience

The Frontier Experience

1975
×
★★½
Edit this entry  
08
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mouthpiece

Mouthpiece

2018
×
Edit this entry  
06
Theodora Goes Wild

Theodora Goes Wild

1936
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nuclear Waste

Nuclear Waste

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Les ombres aquatiques

Les ombres aquatiques

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Nighthouse

Nighthouse

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Pond and Waterfall

Pond and Waterfall

1982
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ceiba

Ceiba

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Old Hat

Old Hat

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Quartet

Quartet

1948
×
★★
Edit this entry  
03
The Angel Wore Red

The Angel Wore Red

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Camille

Camille

1926
×
★★
Edit this entry  
03
Little Pioneers

Little Pioneers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★★
Edit this entry