Madeleine has logged 40 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Rajnigandha

Rajnigandha

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
The Song and the Sorrow

The Song and the Sorrow

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Stone Speakers

The Stone Speakers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Roads in February

Roads in February

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
A Family Submerged

A Family Submerged

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Where

Where

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★½
Edit this entry  
17
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
MS Slavic 7

MS Slavic 7

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
WMEN

WMEN

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Contortionist

The Contortionist

1978
×
★★★½
Edit this entry  
12
Vucca

Vucca

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
We Are Going Home

We Are Going Home

1998
×
★★½
Edit this entry  
10
Kaleidoscope

Kaleidoscope

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Goodbye

Goodbye

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
I Regret

I Regret

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Captifs d'amour

Captifs d'amour

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Traces

Traces

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
What Comes Between

What Comes Between

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Your New Pig Is Down the Road

Your New Pig Is Down the Road

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
Phil's Film Farm

Phil's Film Farm

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
Scratch

Scratch

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Swell

Swell

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dandelions

Dandelions

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Across

Across

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
KISS

KISS

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Plagiarists

The Plagiarists

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Garden Left Behind

The Garden Left Behind

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sirens

Sirens

1994
×
★★
Edit this entry  
05
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★
Edit this entry  
02
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Edge of the Knife

Edge of the Knife

2018
×
★★★★
Edit this entry