Johnathan has logged 375 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mist

The Mist

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Night Falls

Before Night Falls

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Where Is Kyra?

Where Is Kyra?

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Seagull

The Seagull

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big

Big

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry