• Elvis

    Elvis

    ★★★½

    Elvis is flashy, glossy, and a generally good time. Baz Luhrman has created the biggest montage of Elvis’ life into a music-filled fever dream. There aren't many “straight acting” scenes in here so most performances were almost choreographed to music with a specific tempo. Austin Butler does good work but I somehow thing he could’ve done better with more room to breathe. Tom Hanks kind of feels like he just gets in the way. The prosthetics are on full display.…

  • Eaten Alive

    Eaten Alive

    ★★★

    It starts off as The Texas Chainsaw Massacre meets Bates Motel. Crocodiles instead of mommy issues. Run away prostitute instead of runaway secretary. There’s a lot of violence against women in this world be. The crocodile scenes are where it’s at. Judd is absolutely terrifying. 

    🐊🏨🐶

  • Christine

    Christine

    ★★★★

    Christine is THAT ex

    🚗🔪🛠

  • A Very British Scandal

    A Very British Scandal

    ★★★

    Claire Foy and Paul Bettany are giving amazing performances here but there isn’t enough here to make this stand out. It drags in parts but a few scenes are really something to watch. I would’ve preferred this just being a film with a quicker runtime. 

    📸📰📔

  • Obi-Wan Kenobi

    Obi-Wan Kenobi

    ★★★

    Ewan McGregor is the goat for coming back but this is still subpar work for a great actor. I recognize the prequels aren’t that great but there are elements that keep us coming back for more. Usually it’s the lore. I wasn’t a fan of Obi-Wan/Leia in here. It seems like we’re stuck on the “gotta have something adorable” in our show bit. The Anakin stuff was nice even though Christensen was never a highlight before. Maybe this could’ve just…

  • Jerry & Marge Go Large

    Jerry & Marge Go Large

    ★★½

    Jerry and Marge Go Large is generally fun and mostly uneventful. It's not here to make an impact but give some easy watching. Bryan Cranston is here for the Breaking Bad similarities and so are me. This one may be so easy to watch, you forget about it all immediately after. I guess if you're pressed to pick a crowd-pleaser, this is it.

    🎰🚗💵

  • Boiling Point

    Boiling Point

    ★★★★

    Boiling Point is tight and stressful. There’s overlapping dialogue with a really nice pace constantly moving. The camera moves through, focusing on bits of typical fine dining issues. All of this adds together to create a very realistic environment. That being said, I think it could do with some more runtime. There’s not much flash besides the clean execution of everything. I was a fan. 

    👩🏽‍🍳🥘🥜

  • Watcher

    Watcher

    ★★★½

    I need more Maika Monroe. This is tight an tense with some nice cinematography and atmosphere. It gets a little beat for beat and I don’t think I needed the ending, but I get it. Burn Gorman is creepy as shit. The references are nice and make me happy. 

    🏢🪟👀

  • Tampopo

    Tampopo

    ★★★★

    Tampopo is about the love of food and I was entranced. There’s a nice mixture of storylines and tones that make this feel special. The scene where the girls are eating spaghetti is an absolute favorite. Tampopo the movie and character are international treasures. 

    🍜🥟🍝

  • Salem's Lot

    Salem's Lot

    ★★★★

    Salems Lot is long but there’s a lot of the world to discover. Mostly everything works here. Some scenes drag out but I wanted to finish this. There’s a nice mixture of vampire and haunted house that I appreciated. Nosferatu will always love on. 

    🧛🏼‍♂️🪦⌨️

  • Lightyear

    Lightyear

    ★★★½

    I preferred Woody to Buzz but this was still fun. I didn’t get too attached to anyone because most of the supporting cast feel like an afterthought. The cat was cute. I’m still debating how I feel about Zurg. 

    🛸👩‍🚀🐈

  • Thunderball

    Thunderball

    ★★★½

    While this may be subpar in a substantial Bond villain or Bond girl, the underwater stuff is remarkable. The budget has gone up and the money is on the screen. There isn’t much here besides the buildup to the water. The sharks are always a plus. It does move slow but the spectacle is nice. The SPECTRE lair scene just feels iconic. I’m not ready to lose Connery. He looks so good in neoprene. 

    🌊🦈💣