Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Runner

The Runner

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Simple Event

A Simple Event

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Still Life

Still Life

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Edit this entry