alexa has logged 211 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Winchester

Winchester

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Deep House

The Deep House

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tremors

Tremors

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
★★½
Edit this entry  
16
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Big Blue

The Big Blue

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fantastic Adventures of Unico

The Fantastic Adventures of Unico

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Triple Dog

Triple Dog

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
I Believe in Unicorns

I Believe in Unicorns

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stockholm, Pennsylvania

Stockholm, Pennsylvania

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
I See You

I See You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frontier(s)

Frontier(s)

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★½
Edit this entry  
17
Angst

Angst

1983
×
Read the review Edit this entry  
16
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lights Out

Lights Out

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Field Guide to Evil

The Field Guide to Evil

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
City of Ember

City of Ember

2008
×
★★
Edit this entry  
10
Villains

Villains

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lie

The Lie

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ouija

Ouija

2014
×
½
Edit this entry  
24
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Babysitter

The Babysitter

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Blackwell Ghost

The Blackwell Ghost

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry