Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Let's Go to Prison

Let's Go to Prison

2006
×
Edit this entry  
01
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★
Edit this entry  
30
Clay Pride: Being Clay in America

Clay Pride: Being Clay in America

2001
×
Read the review Edit this entry  
30
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★½
Edit this entry  
16
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
10
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Edit this entry  
04
In & Out

In & Out

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★½
Edit this entry  
15
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Aladdin and the King of Thieves

Aladdin and the King of Thieves

1996
×
★★½
Edit this entry  
09
The Return of Jafar

The Return of Jafar

1994
×
★½
Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Saw V

Saw V

2008
×
★½
Edit this entry  
04
Saw IV

Saw IV

2007
×
★½
Edit this entry  
04
Saw III

Saw III

2006
×
★½
Edit this entry  
03
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Edit this entry  
02
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry