• Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    My first time seeing this - opening day, no expectations, going off to college the next day - has always been my go-to for incredible theatrical experiences, so having this be the return in glorious color and sound in the familiar darkness was a perfect treat. I found myself welling up at the opening credits, as name after now-entrenched name flew by, in being once again taken for the colorful, comedic, breakneck, energetic ride that is Scott Pilgrim vs. The…

  • Clay Pride: Being Clay in America

    Clay Pride: Being Clay in America

    Proof that Jon Watts has been one of our most formally audacious filmmakers for even longer than we realized

  • Adventureland

    Adventureland

    ★★★★

    I think I’ve watched 10+ minutes of this like 15 times over the last couple months but this was from the start enough to count for one.

    I don’t know what it says that I keep watching it or anything in parts over more deliberate selection of something else off some larger list. I tend to view movies on cable like radio and sometimes I just wanna flip until I hit something - I don’t wanna start anything, just bring…

  • Moonstruck

    Moonstruck

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “What’s the matter Pop?”
    “...I’m confused!”

  • A New Leaf

    A New Leaf

    ★★★★½

    Men will literally scheme to have a whirlwind courtship with a socially awkward woman with a massive fortune to maintain their lavish lifestyle instead of going to therapy, amirite folks?!?

    A hilarious delight throughout, laughing at pretty much every line of Matthau’s exchange with his attorney about his being broke, every reaction shot of his butler. Rarely is the out of touch rich person hitting their first struggle written this sharply, and part is never treating him as anything other…

  • Moneyball

    Moneyball

    ★★★★★

    “Some of us are told at 18, some of us are told at 40. But we’re all told”

    Bennett Miller make another movie literally any movie challenge

  • The King of Staten Island

    The King of Staten Island

    ★★★★

    Has passed the cable rewatchable test with flying colors, real drop in anywhere picture

  • Hercules

    Hercules

    ★★★★

    Note to self: acquire time machine, go back to 1998, pitch Zeus and Hades prequel with Rip Torn and James Woods, do nothing else with time machine

    Feels like I’ve seen this more than any other M&C over the last decade and change as it’s more frequently in the cable rotation - I guess watching it straight through, that segment between Herc turning mortal and Meg’s Intro/ Hades’ return, but once you’re there, just a real fun time!

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★★½

    Sea witches > wee snitches, you’re on notice Sebastian!

    The little choral reprises at the end of this and BATB irrationally make me well up the way “falling with style” does in Toy Story. Before they became bedrocks of billionaires, they’re the work of hundreds of artists striving to push their medium to go further than expectations and evoke the wonder that inspired that them. And those touches are the cap, the “we pulled it off” confidence and pride.

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

    I was very tired and in and out of consciousness watching this  last night and then I rewatched the second half this morning and it’s clicking far better. And now I’m back to the middle portion and I feel like I may end up watching parts again before the rental expires.

    The trailer was one of the most memorable I’d seen in years and glad that the movie lived up to it - a wonderfully silly, sweet, sincere creation full of goofy gags and heart and friendship.

  • The Great Mouse Detective

    The Great Mouse Detective

    ★★★½

    One of these movies where I saw it so young and less frequently than the films that came after that certain moments are immediately transporting - a hold over my young psyche but never enough to become familiar. Also this trailer must have been on the Aladdin tape or something because there’s also moments I feel like I’ve seen 100 times (rabbit wheel chasing Basil and Dawson, the clock gears, list goes on).

    Vincent Price and Glen Keane is a match made in Heaven - Keane did incredible work with many a protagonist after this, but rarely as deviously delicious in each frame as this.

  • Roald Dahl's The Witches

    Roald Dahl's The Witches

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I’d watch the movie in the last two minutes about Chris Rock mouse leading an army of children to wipe out witches across the country