Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Moneyball

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★★½

  • Treasure Planet

    ★★★★½

  • Miller's Crossing

    ★★★★½

  • Moonstruck

    ★★★★½

  • Kicking and Screaming

    ★★★★½

  • Meek's Cutoff

    ★★★★½

  • A New Leaf

    ★★★★½

  • Eat Drink Man Woman

    ★★★★½

  • The Heartbreak Kid

    ★★★★½

  • You Can Count on Me

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 73 Films watched
  • 14.6 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Wolfwalkers

Jan 2

Most Watched

The King of Staten Island

twice

Last Film

Boyz n the Hood

May 7

Genres, countries & languages

Comedy
34 films
Drama
33 films
Romance
18 films
Adventure
17 films
Family
15 films
Animation
12 films
Thriller
11 films
Fantasy
10 films
Sci Fi
9 films
Crime
8 films
USA
62 films
UK
7 films
France
4 films
Canada
3 films
Taiwan
3 films
South Korea
2 films
Germany
2 films
Luxembourg
1 film
Mexico
1 film
English
69 films
French
7 films
Italian
4 films
Korean
3 films
Chinese
3 films
German
2 films
Romanian
1 film
Russian
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 28

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

partybluejay’s most liked review

The King of Staten Island

★★★½

Finally got to this one  - it’s nice to slip back into a studio comedy by folks who’ve been around the block. One where I’d almost rather see the movies centered around the other characters (Burr, Tomei, Powley, Arias, etc), but Davidson & Apatow seems to know that and are happy…

More reviews

partybluejay’s most liked list

2020

Very much fluid and in progress

More lists

Highs and lows

Highest Average

Minari
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Casper: A Spirited Beginning
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Blade Runner 2049
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Clay Pride: Being Clay in America

Films partybluejay watched in 2021

  • Boyz n the Hood
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Let's Go to Prison
  • Risky Business
  • Don Jon
  • Clay Pride: Being Clay in America
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Miller's Crossing
  • Boy
  • Ishtar
  • Blade Runner 2049
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • Mikey and Nicky
  • Adventureland
  • Moonstruck
  • The Heartbreak Kid
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • In & Out
  • A New Leaf
  • Moneyball
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • The King of Staten Island
  • The Princess and the Frog
  • Meek's Cutoff
  • Aladdin and the King of Thieves
  • The Return of Jafar
  • Phantom Thread
  • Treasure Planet
  • Saw V
  • Saw IV
  • Saw III
  • Saw II
  • Saw
  • One Night in Miami...
  • Nomadland
  • Hercules
  • Minari
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Possessor
  • Promising Young Woman
  • Aladdin
  • Shaun the Sheep Movie
  • The Little Mermaid
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Judas and the Black Messiah
  • Hill of Freedom
  • Ham on Rye
  • The Great Mouse Detective
  • Distant Voices, Still Lives
  • The Cruise
  • Martin Eden
  • Roald Dahl's The Witches
  • Welcome to Marwen
  • Yourself and Yours
  • The King and the Mockingbird
  • Rock of Ages
  • The Five-Year Engagement
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Allied
  • Sound of Metal
  • Casper: A Spirited Beginning
  • Girlfriends
  • You Can Count on Me
  • The Hangover Part II
  • The King of Staten Island
  • Kicking and Screaming
  • Eat Drink Man Woman
  • The Wedding Banquet
  • Pushing Hands
  • Jasper Mall
  • Wolfwalkers

World map

Highly rated films partybluejay is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more