Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Psycho

Psycho

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wild Child

Wild Child

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Garfield

Garfield

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scary Movie 4

Scary Movie 4

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★
Edit this entry  
15
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★
Edit this entry  
15
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
She's All That

She's All That

1999
×
★★½
Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★
Edit this entry  
18
Match Point

Match Point

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Year of Spectacular Men

The Year of Spectacular Men

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★½
Edit this entry  
08
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry