brady has logged 65 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★½
Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ida

Ida

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fits

The Fits

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Road House

Road House

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Edit this entry  
12
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shadows

Shadows

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
Edit this entry  
08
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry