Sort by

brady has logged 57 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
28
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★
Edit this entry  
27
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★½
Edit this entry  
27
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★½
Edit this entry  
26
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Edit this entry  
18
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
Edit this entry  
18
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
17
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry  
17
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Audition

Audition

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cannibal Ferox

Cannibal Ferox

1981
×
★★½
Edit this entry  
10
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★
Edit this entry  
09
The Alien Legacy

The Alien Legacy

1999
×
Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
08
Carrie

Carrie

1976
×
★★½
Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read other review Edit this entry