Sort by

brady has logged 292 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
14
In the Presence of a Clown

In the Presence of a Clown

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
The Blessed Ones

The Blessed Ones

1986
×
Edit this entry  
07
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★½
Edit this entry  
06
This Can't Happen Here

This Can't Happen Here

1950
×
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Prison

Prison

1949
×
★★
Edit this entry  
02
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Music in Darkness

Music in Darkness

1948
×
★★★
Edit this entry  
01
It Rains on Our Love

It Rains on Our Love

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Read prior review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
28
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Edit this entry  
14
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Muppet*Vision 3D

Muppet*Vision 3D

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Primer

Primer

2004
×
★★½
Edit this entry  
28
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
27
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Faces of Death

Faces of Death

1978
×
Edit this entry  
24
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★
Edit this entry  
21
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Edit this entry  
21
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
20
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry