• The Man with the Golden Gun

    The Man with the Golden Gun

    ★★★

    Theme song ranking - 7.5/10
    - Sticks in my head more than expected


    Christopher Lee is excellent in this one, though bond probably could have realised sooner that he kept making his gun at every possibility

    Never would have thought the stereotypical Texan would get such a large role

  • The Living Daylights

    The Living Daylights

    ★★★★

    Theme song ranking - 8.5/10

    Hard to believe this film came out 2 years after the previous one. When I first watched it 5 years ago I didn't think much of the Dalton films but this one really does holds up to the modern Craig bonds.

    Though at the same time, I'm not sure Bond joining the pre-cursor to Al Qaeda would sit well with modern audiences too well

  • A View to a Kill

    A View to a Kill

    ★★★

    Theme song ranking - 8/10

    Horses and Microchips are always relevant together.

    Favourite side character - Police cop who's so desperate to catch bond he ends up killing half his police force then getting annoyed at them as a result

    Christopher Walkern's laugh warms my soul

    Q should really know by now not to spy on Bond at the end - even with the Mars Rover

  • Diamonds Are Forever

    Diamonds Are Forever

    ★★★½

    Bond Theme - 7/10 Pretty Good, can't complain with more Shirley Bassey

    Not a tonne to say, a lot of fallout new vegas vibes from this one especially with the mysterious owner of the whyte house not being seen in some time.

    Beware of deadly diamond lasers

  • On Her Majesty's Secret Service

    On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★

    Must say this film surprised me since all I remember last time was the skiing and all the women on top of a mountain with allergies to chicken.

    Theme song ranking - 2/10 Wasn't much there, just showed clips of previous films and not particularly memorable.

    George Lazenby is great and a shame he's in no other bond films after this. The fact there's actual chemistry between him and a young Olenna Tyrell s a first for the franchise so…

  • You Only Live Twice

    You Only Live Twice

    ★★★½

    Don't worry Harry these reviews are back now

    Theme Song rating - 8/10
    Quite a bop, Nancy Sinatra smashes it. Though I do just keep thinking
    of the Regular Features jingle each time I hear it.

    Forgot about Roald Dahl writing this one which was a surprise.
    The most classic spy movie tropes in one movie.
    Maximum Blofeld
    Bond takes a girl in a bikini up a volcano and sends her back down despite having multiple sets of clothes on him

    Hoping this is the last film they turn bond Japanese...despite his first class degree in oriental languages from the University of Cambridge

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★

    Bond doesn't do much, just stays on a Greek island and sings a bit.

  • Superbad

    Superbad

    ★★★½

    Surprisingly haven't seen this film before.
    Didn't go into this with high expectations since I'm not mental over Jonah Hill or Seth Rogan comedies
    This ended up being way more wholesome and entertaining than expected. I kept expecting far more things to go wrong but maybe I'm just used to British comedies at this point.

  • Thunderball

    Thunderball

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Bond No.4:

    Theme song rating - 5/10
    Tom Jones sounds great but there's something about it that's instantly forgettable.

    The biggest danger was James Bond's Mink glove.
    Started off very well with even more insight into SPECTRE and its operation to steal two nuclear bombs. Cool to see all the 00 agents in one room too.
    However the operation fell apart from the 2nd half in the Caribbean as soon as the Shark started getting involved. Along with the repetitive use of the underwater motif and an extremely anticlimatic scuba diving fight I probably won't return to this film anytime soon.

  • Goldfinger

    Goldfinger

    ★★★½

    No. 3

    Iconic Bond at its best.
    Title sequence is a masterpiece.
    James Bond has gotten more forceful.
    Flying a troupe of planes over Fort Knox isn't an issue

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    As someone who unironically enjoys Eurovision this was not good.

    Pierce Brosnan was in it so this counts as being part of the Bond Universe

  • From Russia with Love

    From Russia with Love

    ★★★

    No. 2

    All I remembered before was the train part and I can see why.
    The first hour really had a massive boner for the Hagia Sophia in every possible shot. The usual questionable morals and sexism from the early bond movies. I'm enjoying the trickle in of Spectre references building upon what we learnt from Dr No.
    The train across Europe was by far the highlight. Great build up in tension throughout.
    However once this section ended the final part was heavily anticlimactic and it just sort of ended.