Alexander has logged 199 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
88:88

88:88

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★
Edit this entry  
23
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
They Call it Pro Football

They Call it Pro Football

1966
×
Read the review Edit this entry  
21
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Gamer

Gamer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
18
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Click

Click

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Every Which Way but Loose

Every Which Way but Loose

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
31

31

2016
×
Edit this entry  
31
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
Edit this entry  
30
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Edit this entry