Pate has logged 744 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Seven Deadly Sins

The Seven Deadly Sins

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ars

Ars

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Le sabotier du Val de Loire

Le sabotier du Val de Loire

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Professor Goudet's Lessons

Professor Goudet's Lessons

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Forza Bastia

Forza Bastia

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
House Specialty

House Specialty

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evening Classes

Evening Classes

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
School for Postmen

School for Postmen

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Watch Your Left

Watch Your Left

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fun Sunday

Fun Sunday

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Brute Wanted

Brute Wanted

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Parade

Parade

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trafic

Trafic

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Absurda

Absurda

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Taris

Taris

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Merry Skeleton

The Merry Skeleton

1898
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hangover

The Hangover

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sweet and Lowdown

Sweet and Lowdown

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
it's easy

it's easy

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Kingdom

The Kingdom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Santa, the Fascist Years

Santa, the Fascist Years

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tess

Tess

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Statues Also Die

Statues Also Die

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Adieu Philippine

Adieu Philippine

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cet air-là

Cet air-là

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Electrocute Your Stars

Electrocute Your Stars

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bird, Bath and Beyond

Bird, Bath and Beyond

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Touch Retouched

The Touch Retouched

2002
×
★½
Read the review Edit this entry