Pate has logged 53 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All These Women

All These Women

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil's Eye

The Devil's Eye

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Karin's Face

Karin's Face

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Daniel

Daniel

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fårö Document 1979

Fårö Document 1979

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fårö Document

Fårö Document

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost River

Lost River

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Waves

Waves

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Living Inside

Living Inside

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Greater Love

No Greater Love

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Sink or Swim

Sink or Swim

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Clock

The Clock

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
Alone. Life Wastes Andy Hardy

Alone. Life Wastes Andy Hardy

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry