Sort by

Patricio Gutierrez has logged 135 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Possessor

Possessor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry