Sort by

Patrick has logged 187 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vivo

Vivo

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brighton Rock

Brighton Rock

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unclenching the Fists

Unclenching the Fists

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Chiara

A Chiara

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Murderer Lives at Number 21

The Murderer Lives at Number 21

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In Time

In Time

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shine

Shine

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry