Sort by

Patrick has logged 156 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
Read the review Edit this entry  
10
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
Edit this entry  
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
19
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
RoboCop

RoboCop

1987
×
Read the review Edit this entry  
14
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
Read the review Edit this entry  
27
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ikiru

Ikiru

1952
×
Read the review Edit this entry  
31
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
Edit this entry  
19
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
Edit this entry