Sort by

Patrick has logged 32 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pixote

Pixote

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pretend That You Love Me

Pretend That You Love Me

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
2046

2046

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Simple Smash and Bash Job Gone Wrong

A Simple Smash and Bash Job Gone Wrong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry