Sort by

Patrick has logged 260 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
Edit this entry  
31
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memories

Memories

1995
×
Read the review Edit this entry  
28
Roswell

Roswell

1994
×
Read the review Edit this entry  
26
She Said

She Said

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Insomnia

Insomnia

1997
×
Read the review Edit this entry  
25
Pelosi in the House

Pelosi in the House

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Call Me Miss Cleo

Call Me Miss Cleo

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Clifford

Clifford

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
Strange World

Strange World

2022
×
Edit this entry  
02
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
Edit this entry  
01
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
Edit this entry  
28
Ishtar

Ishtar

1987
×
Read the review Edit this entry  
28
Sr.

Sr.

2022
×
Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
Edit this entry  
16
Babylon

Babylon

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Edit this entry  
10
Navalny

Navalny

2022
×
Edit this entry  
09
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Meeting the Beatles in India

Meeting the Beatles in India

2020
×
Edit this entry  
08
The Lost City

The Lost City

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
Edit this entry  
01
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
Edit this entry  
31
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustle

Hustle

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
The Mummy's Hand

The Mummy's Hand

1940
×
Edit this entry  
23
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
Edit this entry  
18
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Jerk

The Jerk

1979
×
Read the review Edit this entry