Patrick has logged 119 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ai Weiwei: Never Sorry

Ai Weiwei: Never Sorry

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joshy

Joshy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Opening Day of Close-Up

Opening Day of Close-Up

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
S Is for Stanley

S Is for Stanley

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mediterranea

Mediterranea

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Naked Prey

The Naked Prey

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
For Lovers Only

For Lovers Only

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
La Notte

La Notte

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry