Patrick has logged 16 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kazaam

Kazaam

1996
×
Read the review Edit this entry  
08
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry