Sort by

Patrick has logged 236 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★½
Edit this entry  
05
The Barkleys of Broadway

The Barkleys of Broadway

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Walk in the Clouds

A Walk in the Clouds

1995
×
★★
Edit this entry  
02
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Even Cowgirls Get the Blues

Even Cowgirls Get the Blues

1993
×
★½
Edit this entry  
12
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry