Sort by

Patrick has logged 364 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Children of Times Square

The Children of Times Square

1986
×
Read the review Edit this entry  
31
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Juice

Juice

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kids

Kids

1995
×
Read the review Edit this entry  
27
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
Read the review Edit this entry  
23
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Careful

Careful

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Drive

Drive

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
SPL II: A Time for Consequences

SPL II: A Time for Consequences

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tower

Tower

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Flooding with Love for The Kid

Flooding with Love for The Kid

2010
×
Edit this entry  
06
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
Edit this entry  
04
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
Read the review Edit this entry