Sort by

Patrick has logged 41 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
Read the review Edit this entry  
29
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Satantango

Satantango

1994
×
Read the review Edit this entry  
22
House Party

House Party

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Weirdo

The Weirdo

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avengement

Avengement

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Drifting Classroom

The Drifting Classroom

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Reflections of Evil

Reflections of Evil

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Drug Street

A Nightmare on Drug Street

1989
×
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Urusei Yatsura: Beautiful Dreamer

Urusei Yatsura: Beautiful Dreamer

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1978
×
Edit this entry  
07
Olivia

Olivia

1983
×
★★½
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
China Girl

China Girl

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ghost Story

Ghost Story

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Line of Duty 4

In the Line of Duty 4

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bronte Sisters

The Bronte Sisters

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Cabin Boy

Cabin Boy

1994
×
★★★½
Edit this entry  
01
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry