Sort by

Alex(ander) has logged 548 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
Read the review Edit this entry  
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
Read prior review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
29
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
Edit this entry  
20
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
The English Patient

The English Patient

1996
×
Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mean One

The Mean One

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pinocchio: A True Story

Pinocchio: A True Story

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pelé

Pelé

2021
×
Edit this entry  
02
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry