Sort by

Alex(ander) has logged 412 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Velveteen Rabbit

The Velveteen Rabbit

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★★
Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Edit this entry  
22
Leo

Leo

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Next Goal Wins

Next Goal Wins

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't

Don't

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
Werewolf Women of the S.S.

Werewolf Women of the S.S.

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Prince of Egypt: From Dream to Screen

The Prince of Egypt: From Dream to Screen

1999
×
Read the review Edit this entry  
16
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Old Dads

Old Dads

2023
×
★★½
Edit this entry  
14
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Shane Gillis: Beautiful Dogs

Shane Gillis: Beautiful Dogs

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Outlaw Johnny Black

The Outlaw Johnny Black

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sly

Sly

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Now and Then - The Last Beatles Song

Now and Then - The Last Beatles Song

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Building a Building

Building a Building

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sky Scrappers

Sky Scrappers

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Studio

Once Upon a Studio

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Renfield

Renfield

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chuck E. Cheese in the Galaxy 5000

Chuck E. Cheese in the Galaxy 5000

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★
Edit this entry  
24
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry