Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Patty Romp

Patty Romp

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Patty Romp
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Patty Romp’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley 2021

    ★★★★ Watched by Patty Romp 09 Jan 2022

    Grade: B

    Am I the only one depressed?

  • Two for the Money

    Two for the Money 2005

    ★★★★★ Watched by Patty Romp 09 Jan 2022

    Grade: A+

    Brings to light the darkness that is gambling. I love betting on sports, but this made me wish I didn't.

  • West Side Story

    West Side Story 2021

    ★★★★★ Watched by Patty Romp 29 Dec 2021

    Grade: A

  • Eternals

    Eternals 2021

    ★★★ Watched by Patty Romp 27 Dec 2021

    Grade: C

  • American Underdog

    American Underdog 2021

    ★★★ Watched by Patty Romp 27 Dec 2021

    Grade: C

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★ Watched by Patty Romp 20 Dec 2021

    Grade: C-

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho 2021

    ★★★★ Rewatched by Patty Romp 21 Nov 2021

    Grade: B

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife 2021

    ★★★★ Watched by Patty Romp 21 Nov 2021

    Grade: B

  • Dune

    Dune 2021

    ★★★★ Watched by Patty Romp 08 Nov 2021

    Grade: B

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho 2021

    ★★★★ Watched by Patty Romp 06 Nov 2021

    Grade: B

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise 2021

    ★★★★★ Rewatched by Patty Romp 23 Oct 2021

    Grade: A+

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise 2021

    ★★★★★ Rewatched by Patty Romp 17 Oct 2021

    Grade: A+

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 46

Review Tags

76
  • theater
  • carousel
  • alone
  • w/ rylee
  • w/ chad
  • with friends
  • blu ray
  • woodland
  • w/ tony
  • drive-ins
  • disney+
  • north
  • profile
  • 9
  • 1
  • 6
  • 10
  • w/ glenn
  • 4
  • netflix
  • 31 days of halloween 2019
  • w/ geordan
  • 13
  • 16
  • 5
  • 8
  • 14
  • 17
  • dvd
  • tech screening
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro