pauIinho has logged 195 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
EXO Planet #3 The EXO'rDIUM in Japan

EXO Planet #3 The EXO'rDIUM in Japan

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
If Only

If Only

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
EXO Planet #4 The EℓyXiOn In Seoul

EXO Planet #4 The EℓyXiOn In Seoul

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Click

Click

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
★★★
Edit this entry  
15
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Cow

First Cow

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Reader

The Reader

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry