Sort by

Paula has logged 237 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Agnès Varda: From Here to There

Agnès Varda: From Here to There

2011
×
Edit this entry  
24
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
Edit this entry  
24
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
24
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Edit this entry  
21
Cuba and the Cameraman

Cuba and the Cameraman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Detroit

Detroit

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
18
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Audition

Audition

1999
×
★★★
Edit this entry  
17
Places in Cities

Places in Cities

1998
×
★★½
Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love Me If You Dare

Love Me If You Dare

2003
×
★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Kiki

Kiki

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bingo: The King of the Mornings

Bingo: The King of the Mornings

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Farthest

The Farthest

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Loveless

Loveless

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Party

The Party

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Babilônia 2000

Babilônia 2000

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Landline

Landline

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gabriel and the Mountain

Gabriel and the Mountain

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry