Highest rated films

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Scum

    ★★★★½

  • The Times of Harvey Milk

    ★★★★

  • Made in Britain

    ★★★★

  • The Boston Strangler

    ★★★★

  • The Bad Seed

    ★★★½

  • Scrooge

    ★★★½

  • Thriller: A Cruel Picture

    ★★★½

  • The Firm

    ★★★½

  • Late Night Trains

    ★★★½

  • The Weather Underground

    ★★★½

  • Thunderbirds are GO

    ★★★½

  • Charlie Chan in The Chinese Cat

    ★★★½

  • Creepshow 2

    ★★★

  • Elephant

    ★★★

  • Scalps

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

The Conversation

Apr 6

Last Film

Conquest of Space

Nov 26

Genres, Countries & Languages

Drama
11 films
Crime
11 films
Thriller
6 films
Comedy
6 films
Mystery
5 films
Horror
5 films
Action
4 films
Sci Fi
4 films
TV Movie
3 films
Documentary
3 films
USA
17 films
UK
8 films
Italy
4 films
Austria
1 film
Sweden
1 film
Germany
1 film
France
1 film
English
26 films
Italian
3 films
French
2 films
German
1 film
Russian
1 film
Spanish
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2004 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Conversation
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Scalps
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Conversation
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Charlie Chan in The Chinese Cat
Average weighted rating:

3.1

Films Paul watched in 2004

  • Conquest of Space
  • Late Night Trains
  • Android
  • Ace High
  • The Boston Strangler
  • Creepshow 2
  • Circle of Iron
  • Made in Britain
  • Scum
  • Thriller: A Cruel Picture
  • Scrooge
  • Elephant
  • The Firm
  • The Bad Seed
  • Jim Brown: All-American
  • Truck Turner
  • Contraband
  • Thunderbird 6
  • Thunderbirds are GO
  • Charlie Chan in The Chinese Cat
  • The Times of Harvey Milk
  • Charlie Chan in the Secret Service
  • Taking Sides
  • The Weather Underground
  • Scalps
  • As Young as You Feel
  • She's Out of Control
  • A Man Called Sledge
  • The Conversation

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Howl's Moving Castle
  • Nobody Knows
  • North & South
  • Disintegration Loop 1.1
  • The Weeping Meadow
  • The Power of Nightmares
  • Tropical Malady
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more