Highest rated films

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★

  • Smile

    ★★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★½

  • A Christmas Carol

    ★★★★½

  • The Wrong Box

    ★★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★

  • Broadway Danny Rose

    ★★★★

  • The Silent Partner

    ★★★★

  • Never on Sunday

    ★★★★

  • The Mask of Dimitrios

    ★★★★

  • Stakeout on Dope Street

    ★★★★

  • I Love a Mystery

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★½

  • Gremlins

    ★★★½

  • The Producers

    ★★★½

  • Withnail & I

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 58 Films watched
  • 4.8 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Devil Times Five

Jan 5

Last Film

Broadway Danny Rose

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
22 films
Comedy
22 films
Horror
19 films
Thriller
13 films
Fantasy
10 films
Crime
9 films
Mystery
7 films
Family
6 films
Action
5 films
Sci Fi
5 films
USA
44 films
UK
10 films
Italy
4 films
Canada
3 films
Mexico
2 films
France
2 films
Hong Kong
1 film
Japan
1 film
Greece
1 film
English
54 films
Spanish
4 films
Russian
3 films
German
2 films
Latin
2 films
French
2 films
Hungarian
2 films
Swahili
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Santa and the Ice Cream Bunny
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Bowery Blitzkrieg
Average weighted rating:

3.2

Films Paul watched in 2007

  • Broadway Danny Rose
  • Boys of the City
  • A Christmas Carol
  • Santa Claus Conquers the Martians
  • A Christmas Story
  • Detective Story
  • Child's Play
  • The Love God?
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Stakeout on Dope Street
  • Rider on the Rain
  • Our Man in Havana
  • 7 Faces of Dr. Lao
  • Bowery Blitzkrieg
  • Silent Night, Deadly Night
  • The Wrong Box
  • Gremlins
  • Santa and the Ice Cream Bunny
  • Beauty and the Beast
  • I Love a Mystery
  • Santa Claus
  • The Spy Who Came in from the Cold
  • Macabre Serenade
  • Spooks Run Wild
  • The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!
  • Trailer Park Boys: The Movie
  • Children of the Corn
  • Die, Monster, Die!
  • Grave of the Vampire
  • Guru, the Mad Monk
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • The Mack
  • I Know Who Killed Me
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Fanatic
  • The Mask of Dimitrios
  • Never on Sunday
  • Goke, Body Snatcher from Hell
  • Donnie Darko
  • Odd Man Out
  • Master of the World
  • Withnail & I
  • Radio Days
  • The Producers
  • A Midsummer Night's Sex Comedy
  • Troll
  • Troll 2
  • Suspiria
  • Captain Blood
  • 7 Men from Now
  • Cape Fear
  • Castle Keep
  • Arsenic and Old Lace
  • Smile
  • The Magnificent Butcher
  • The Silent Partner
  • The Wicker Man
  • Devil Times Five

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Playing
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Heima
  • Dangerous Days: Making 'Blade Runner'
  • Persepolis
  • Hot Fuzz
  • Ratatouille
  • The Trap: What Happened to Our Dream of Freedom

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more