Highest rated films

  • In Bruges

    ★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★

  • Iron Man

    ★★★

  • Quantum of Solace

    ★★★

  • Be Kind Rewind

    ★★★

  • Rambo

    ★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★★★

  • The Wages of Fear

    ★★★★★

  • Hardcore

    ★★★★★

  • Murder by Contract

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★½

  • A Christmas Story

    ★★★★½

  • I ♥ Huckabees

    ★★★★½

  • The Swimmer

    ★★★★½

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★½

  • The Day of the Jackal

    ★★★★½

  • The Town That Dreaded Sundown

    ★★★★½

  • The Bad News Bears

    ★★★★½

  • The Professionals

    ★★★★½

  • A Christmas Carol

    ★★★★½

  • The Naked Prey

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 535 Films watched
  • 44.6 Average per month
  • 10.3 Average per week

Milestones

First Film

Phase IV

Jan 1

Most Watched

Navajo Joe

twice

There Will Be Blood

twice

The Colossus of Rhodes

twice

Last Film

The Reluctant Astronaut

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
206 films
Comedy
151 films
Thriller
138 films
Action
128 films
Horror
118 films
Crime
109 films
Sci Fi
69 films
Adventure
62 films
Mystery
59 films
Romance
45 films
USA
389 films
UK
40 films
Italy
33 films
Canada
29 films
France
24 films
Mexico
15 films
Hong Kong
14 films
Germany
9 films
Spain
8 films
Taiwan
8 films
English
472 films
Spanish
46 films
Italian
44 films
French
34 films
German
26 films
Chinese
17 films
Cantonese
8 films
Japanese
5 films
Russian
5 films
Arabic
4 films

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Monster a-Go Go
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Canucula!

Films Paul watched in 2008

  • The Reluctant Astronaut
  • House of 1000 Corpses
  • Godmonster of Indian Flats
  • Master of the Flying Guillotine
  • Remo Williams: The Adventure Begins
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • The New Barbarians
  • Mon Oncle
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • 2019: After the Fall of New York
  • The Beguiled
  • A Christmas Carol
  • Santa Claus
  • A Christmas Story
  • The Killer Is Loose
  • Hardbodies 2
  • Crank
  • The Warrior
  • Hardbodies
  • Brand Upon the Brain!
  • Spring Break
  • Tower of Evil
  • Poison Ivy
  • The Apple Dumpling Gang Rides Again
  • A Nightmare on Elm Street
  • Scrooged
  • Christmas in Connecticut
  • The Longest Yard
  • Boomerang!
  • Compulsion
  • The Harder They Come
  • Monsieur Hulot's Holiday
  • The Young Graduates
  • Just Buried
  • Road House
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Tattooed Stranger
  • Scrooge
  • The Dunwich Horror
  • Dangerous Curves
  • The Magic Sword
  • The Parallax View
  • A Dennis the Menace Christmas
  • The Virgin Queen of St. Francis High
  • Metallica: Some Kind Of Monster
  • Bwana Devil
  • Getting Lucky
  • The Ghost & Mr. Chicken
  • Double Agent 73
  • Blood Simple
  • The Haunted House of Horror
  • Santa Claus Conquers the Martians
  • Passion in the Sun
  • Nude on the Moon
  • Paradise Motel
  • The Shuttered Room
  • Hardcore
  • Dig!
  • Breakout
  • Christmas with the Kranks
  • The Happy Hooker
  • Mr. Sardonicus
  • Yeti: Curse of the Snow Demon
  • Spirits of the Dead
  • The Glass Key
  • Gimme an 'F'
  • The Squid and the Whale
  • Hud
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Rituals
  • Goin' Down the Road
  • Patton
  • Weekend with the Babysitter
  • Pieces
  • Scream of the Butterfly
  • The Thief of Bagdad
  • Crippled Avengers
  • Witness for the Prosecution
  • Chatterbox!
  • Bicycle Thieves
  • Smash-Up on Interstate 5
  • The Boy and the Pirates
  • Mannequin Two: On the Move
  • Single Room Furnished
  • The Babysitter
  • Pink Angels
  • Quantum of Solace
  • Murder à la Mod
  • OSS 117: Cairo, Nest of Spies
  • Touch of Evil
  • Bonnie and Clyde
  • Day of the Nightmare
  • The Fat Black Pussycat
  • Memento
  • The Moving Finger
  • Malibu Beach
  • Hunting Grounds
  • Stone
  • The Guns of Navarone
  • Mannequin
  • The Killers
  • The Hoodlum Priest
  • Casino Royale
  • Blood Mania
  • The Devil's Rain
  • The Boogens
  • The Love Butcher
  • Cellar Dweller
  • The Town That Dreaded Sundown
  • Jason X
  • Bride of Boogedy
  • American Graffiti
  • The Video Dead
  • Sasquatch, the Legend of Bigfoot
  • The Legend of Bigfoot
  • The Strange and Deadly Occurrence
  • Lunch Wagon
  • Dark Night of the Scarecrow
  • Mr. Boogedy
  • The Naked Witch
  • Crypt of Dark Secrets
  • The Child
  • I Eat Your Skin
  • The Black Cat
  • The Hellbenders
  • The Pack
  • The Sighting
  • The Electric Chair
  • Dr. Goldfoot and the Bikini Machine
  • Terror in the Midnight Sun
  • Shoot the Piano Player
  • Twists of Terror
  • The Snorkel
  • Heat
  • The Parent Trap
  • Son of Godzilla
  • The Love Bug
  • Canucula!
  • Pickup on South Street
  • Kansas City Confidential
  • Scary Movie 4
  • Scary Movie 2
  • Hopscotch
  • King Kong
  • The Sting
  • The Children
  • The Ghoul
  • Appaloosa
  • Adaptation.
  • Black Test Car
  • Scary Movie 3
  • 711 Ocean Drive
  • Scary Movie
  • The 7 Grandmasters
  • Spermula
  • Devil's Angels
  • Once a Thief
  • GoodFellas
  • Smokey and the Bandit
  • Dirty Ho
  • Hard Times
  • The Immoral Three
  • Dead Men Tell
  • Charlie Chan in Rio
  • Meat Market 3
  • Dark Paradox
  • Truck Stop Women
  • Curse of Bigfoot
  • Murder Over New York
  • Castle in the Desert
  • Navajo Joe
  • The Mask
  • Charlie Chan in Panama
  • Charlie Chan's Murder Cruise
  • The Cat from Outer Space
  • Charlie Chan at the Wax Museum
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Cool Hand Luke
  • Texas Detour
  • Beyond & Back
  • The Red Balloon
  • Diary of a Teenage Hitchhiker
  • The Wiz
  • The Super Cops
  • 8½
  • The Apple Dumpling Gang
  • The Swimmer
  • Death Rides a Horse
  • The New Centurions
  • Above the Law
  • This Night I'll Possess Your Corpse
  • They Live
  • Over the Top
  • The Shakiest Gun in the West
  • Be Kind Rewind
  • Background to Danger
  • The 18 Bronzemen
  • Starship Troopers
  • The Mercenary
  • Monte Walsh
  • A Scanner Darkly
  • Stranger on the Third Floor
  • And Then There Were None
  • Run, Man, Run

See all 535

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Joe Hisaishi in Budokan: Studio Ghibli 25 Years Concert
  • Love Exposure
  • Company
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • The Beaches of Agnès
  • Still Walking
  • WALL·E
  • Synecdoche, New York

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more