Highest rated films

  • Star Trek

    ★★★½

  • I Love You, Man

    ★★★½

  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

    ★★★½

  • Know Your Mushrooms

    ★★★½

  • The Hangover

    ★★★

  • Virginia Creepers: The Horror Host Tradition of the Old Dominion

    ★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Deliverance

    ★★★★★

  • The Dirty Dozen

    ★★★★★

  • The Incredible Shrinking Man

    ★★★★★

  • Charley Varrick

    ★★★★★

  • Murder by Contract

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★½

  • Happiness

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★★½

  • A Christmas Story

    ★★★★½

  • Hannah and Her Sisters

    ★★★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★½

  • Rio Bravo

    ★★★★½

  • Short Cuts

    ★★★★½

  • I ♥ Huckabees

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 813 Films watched
  • 67.8 Average per month
  • 15.6 Average per week

Milestones

First Film

1990: The Bronx Warriors

Jan 1

Most Watched

The Room

3 times

Scrooged

twice

Pieces

twice

Xtro

twice

The Manitou

twice

Last Film

Violent Saturday

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
302 films
Horror
236 films
Thriller
205 films
Action
201 films
Comedy
170 films
Crime
145 films
Sci Fi
108 films
Mystery
94 films
Adventure
74 films
Romance
61 films
USA
578 films
UK
80 films
Canada
45 films
Germany
29 films
Hong Kong
27 films
Italy
27 films
France
17 films
Spain
13 films
Japan
12 films
Taiwan
11 films
English
730 films
Spanish
63 films
German
51 films
French
48 films
Italian
41 films
Chinese
23 films
Cantonese
17 films
Russian
14 films
Japanese
10 films

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Alone in the Dark
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Taxi Driver
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Notorious Newman Brothers

Films Paul watched in 2009

  • Violent Saturday
  • Little Miss Sunshine
  • Sideways
  • Mantis Fists & Tiger Claws of Shaolin
  • Bully
  • Looking for Comedy in the Muslim World
  • Pit Stop
  • Eagle vs Shark
  • Teenage Gang Debs
  • Poor Pretty Eddie
  • Defending Your Life
  • Paper Heart
  • Rudolph and Frosty's Christmas in July
  • Christmas Comes to Willow Creek
  • Sorcerer
  • A Christmas Story
  • A Christmas Carol
  • Scrooged
  • Electra Glide in Blue
  • Scrooged
  • Attack of the Joyful Goddess
  • Night Monster
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Bury Me an Angel
  • T-Bird Gang
  • Teen-Age Strangler
  • Men of the Hour
  • Eagles Over London
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Night of the Comet
  • The Candy Tangerine Man
  • Psychomania
  • Death Bed: The Bed That Eats
  • The Incredible Mr. Limpet
  • Transformers
  • Storytelling
  • The Undertaker and His Pals
  • Red Sonja
  • The Hangover
  • Dracula
  • Eliminators
  • Greaser's Palace
  • Virginia Creepers: The Horror Host Tradition of the Old Dominion
  • Mister Lonely
  • Freedom Strikes a Blow
  • Mummy's Boys
  • Aliens
  • The Lineup
  • Murder by Contract
  • Operation Kid Brother
  • Brain Donors
  • Cheering Section
  • Rampage
  • The Intruder
  • The Secret Invasion
  • 5 Against the House
  • Ken Park
  • King Frat
  • Putney Swope
  • Abar, the First Black Superman
  • Captive Wild Woman
  • Warrendale
  • Silent Scream
  • The Producers
  • The Exterminating Angel
  • Wassup Rockers
  • Boston Blackie Booked on Suspicion
  • Alien Trespass
  • The Black Windmill
  • Hannah and Her Sisters
  • Downhill Racer
  • Where Eagles Dare
  • Lifeforce
  • Secret of the Whistler
  • The Fury
  • Kwaidan
  • Anguish
  • Curse of the Fly
  • Frankenstein
  • Horror Island
  • The Return of the Whistler
  • Zaat
  • Murders in the Zoo
  • The Glove
  • On the Waterfront
  • The Walking Dead
  • Emperor of the North Pole
  • Trick 'r Treat
  • Pieces
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Taste of Fear
  • The Host
  • The Bride of Frankenstein
  • Sleuth
  • Revenge of the Zombies
  • The Most Dangerous Game
  • Halloween
  • Dracula in Istanbul
  • Alien
  • Nightmares
  • Scanners
  • Pretty Poison
  • Berserk!
  • Mean Streets of Kung-Fu
  • Voice of the Whistler
  • Mysterious Intruder
  • House of the Dead
  • Strait-Jacket
  • Haunted Honeymoon
  • The House That Dripped Blood
  • Student Bodies
  • Rabid
  • Homicidal
  • Science Crazed
  • Xtro
  • Twilight Zone: The Movie
  • Ride the High Country
  • Ninja Thunderbolt
  • The Mephisto Waltz
  • Audience of One
  • The Gate
  • The Lone Wolf Strikes
  • The Lone Wolf Meets a Lady
  • The Clown at Midnight
  • The Power of the Whistler
  • Mulberry Street
  • TerrorVision
  • Out for Justice
  • Torture Garden
  • Humanoids from the Deep
  • Black Moon
  • Black Roses
  • Sisters
  • Dr. Phibes Rises Again
  • The Whistler
  • Runaway Train
  • The Saint Strikes Back
  • The Abominable Dr. Phibes
  • Fire Down Below
  • The Killing Kind
  • The Werewolf
  • The Giant Claw
  • Stan Helsing
  • Zombies of Mora Tau
  • Creature with the Atom Brain
  • The Manitou
  • Mystery on Monster Island
  • The Vault of Horror
  • Man Made Monster
  • Legend of the Roller Blade Seven
  • The Missing Juror
  • The Food of the Gods
  • Tower of Terror
  • The Phenix City Story
  • Aces Go Places
  • Witchfinder General
  • Trapped by Boston Blackie
  • Time Runner
  • Poltergeist III
  • Deliverance
  • The Graduate
  • Juggernaut
  • The Mad Magician
  • Forget Paris
  • Tiger Claws
  • I ♥ Huckabees
  • Witchboard III: The Possession
  • Sssssss
  • Konga
  • Cavegirl
  • The Black Sleep
  • Tales from the Crypt
  • The Amityville Horror
  • The Unsuspected
  • Man in the Attic
  • The American Friend
  • The Darjeeling Limited
  • Yongary, Monster from the Deep
  • The House on Skull Mountain
  • Scarlet Street
  • The Brothers Rico
  • Gorilla at Large
  • A Blueprint for Murder
  • 13 Frightened Girls
  • The Punisher
  • They Came from Beyond Space
  • Robinson Crusoe on Mars
  • Kingdom of the Spiders
  • Gamera: Super Monster
  • The House That Screamed
  • Eastern Promises
  • Scandal Sheet
  • The Phantom from 10,000 Leagues
  • Killers from Space
  • Alligator
  • Killpoint
  • The Black Six
  • The Informer
  • Mystics in Bali
  • The Old Dark House
  • Kung Fu Fever
  • The Jerk
  • Monstroid
  • Black Dragon's Revenge

See all 813

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Mary and Max
  • The Secret in Their Eyes
  • The White Ribbon
  • Mother
  • Gurren Lagann The Movie: The Lights in the Sky Are Stars
  • A Prophet
  • About Elly
  • Castaway on the Moon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more