Highest rated films

  • Attack the Block

    ★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★½

  • Livid

    ★★★

  • Wake in Fright

    ★★★★★

  • Hardcore

    ★★★★★

  • Island of Lost Souls

    ★★★★★

  • Wise Blood

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★½

  • A Christmas Story

    ★★★★½

  • The Prowler

    ★★★★½

  • A Bullet for the General

    ★★★★½

  • The Island

    ★★★★½

  • The Odessa File

    ★★★★½

  • 80 Blocks from Tiffany's

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Wrestler

    ★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★★

  • Scrooged

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 348 Films watched
  • 29 Average per month
  • 6.7 Average per week

Milestones

First Film

Requiem for a Heavyweight

Jan 1

Most Watched

Death Weekend

3 times

Things

3 times

Coopers' Camera

twice

Samurai Cop

twice

The Keeper

twice

Last Film

Super 8

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
131 films
Action
102 films
Thriller
90 films
Drama
80 films
Comedy
77 films
Sci Fi
72 films
Crime
44 films
Adventure
41 films
Mystery
29 films
Fantasy
27 films
USA
229 films
Canada
41 films
UK
20 films
Japan
16 films
Philippines
15 films
Italy
14 films
France
11 films
Germany
8 films
Spain
7 films
Australia
7 films
English
314 films
Italian
19 films
French
19 films
Japanese
17 films
Spanish
12 films
German
7 films
Russian
6 films
Indonesian
5 films
Chinese
2 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Z
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Birdemic: Shock and Terror
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Return of the Jedi
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Tun Men se mo

Films Paul watched in 2011

  • Super 8
  • House of Horrors
  • New Year's Evil
  • The Skin I Live In
  • RKO 281
  • 80 Blocks from Tiffany's
  • Nollywood Babylon
  • Hell Comes to Frogtown
  • Casper's Haunted Christmas
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Scrooged
  • A Christmas Story
  • Christmas Cottage
  • The House That Cried Murder
  • Death Cruise
  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • Coopers' Camera
  • Elves
  • White Christmas
  • Shadows in an Empty Room
  • Revenge of the Creature
  • The Creature Walks Among Us
  • Elf
  • The Girl Can't Help It
  • Creature from the Black Lagoon
  • Stunt Rock
  • The Island
  • Compañeros
  • A Bullet for the General
  • Da' Booty Shop
  • Teenage Hitchhikers
  • The Twilight People
  • Firecracker
  • Hawk Jones
  • Loving and Laughing
  • Samurai Cop
  • TNT Jackson
  • Riot on 42nd St.
  • Teenage Tramp
  • The Keeper
  • Mindfield
  • The War Game
  • Rubin & Ed
  • Too Hot to Handle
  • Bad Girls Dormitory
  • Munchies
  • Mindfield
  • Hardcore
  • Gone with the Pope
  • The House by the Cemetery
  • The Carpenter
  • Dead Ringers
  • The Island of Dr. Moreau
  • Dr. Giggles
  • The Invisible Man
  • Island of Lost Souls
  • The Cat and the Canary
  • Cult of the Cobra
  • Casper
  • Alice Sweet Alice
  • Dr. Cyclops
  • The Beast of the Yellow Night
  • Psycho Girls
  • The Land Unknown
  • The Mask
  • The Deadly Mantis
  • The Keeper
  • Spine
  • Dr. Frankenstein on Campus
  • Hard Hunted
  • Dr. Frankenstein on Campus
  • The Leech Woman
  • Jacob's Ladder
  • The Quatermass Xperiment
  • The Black Scorpion
  • Tales from the Quadead Zone
  • Boardinghouse
  • Sledgehammer
  • The Brain
  • Nothing But the Night
  • Bloodsucking Freaks
  • Human Experiments
  • Waxwork II: Lost in Time
  • Coma
  • Waxwork
  • Invisible Invaders
  • Journey to the Seventh Planet
  • The Man from Planet X
  • The Mind Benders
  • Father's Day
  • Lady Frankenstein
  • Time Walker
  • The Beast with a Million Eyes
  • The Velvet Vampire
  • Slugs
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • Russian Terminator
  • Grotesque
  • The Human Centipede (First Sequence)
  • The Snow Bunnies
  • Tanya's Island
  • House on Haunted Hill
  • Ecco
  • Black Moon
  • Bad Dreams
  • L.A. Streetfighters
  • My Third Wife, George
  • The Big Risk
  • Attack of the 50 Foot Woman
  • The Forbidden
  • Smoke and Flesh
  • Never Too Young to Die
  • Unholy Matrimony
  • The Sleep Room
  • Five on the Black Hand Side
  • Blue Sunshine
  • Troll Hunter
  • Vixen Highway 2006: It Came from Uranus!
  • The Girls on F Street
  • The Abnormal Female
  • The Exterminator
  • The Adventures of Hercules
  • Livid
  • Deathstalker II
  • The Warrior and the Sorceress
  • Deathstalker
  • Mr. No Legs
  • Barbarian Queen
  • The Big Risk
  • One Shocking Moment
  • I Don't Want to Be Born
  • Death Weekend
  • Humongous
  • The Prowler
  • Krull
  • Samurai Cop
  • Alice In Acidland
  • The Meatrack
  • Sticks and Stones
  • Gamera vs. Zigra
  • Gamera vs. Jiger
  • Hot Ice
  • Gamera vs. Gyaos
  • The Sinister Urge
  • Gamera vs. Barugon
  • Streetwalkin'
  • The Beach Bunnies
  • Gamera
  • Death Weekend
  • The Phantom Carriage
  • Attack the Block
  • Hercules
  • The Corridor
  • Monster Brawl
  • Bloody Birthday
  • Shivers
  • The Player
  • Gina
  • Nightmares
  • Ilsa: She Wolf of the SS
  • Wake in Fright
  • Curse of the Faceless Man
  • The White Buffalo
  • Joy Division
  • Things
  • We Are All Naked
  • Surgikill
  • American Hunter
  • Battle Beyond the Stars
  • Off Limits
  • Dazed and Confused
  • Eat My Dust
  • Gordon's War
  • Criminal Woman: Killing Melody
  • White Line Fever
  • Rambu
  • The Big Bird Cage
  • Return of the Jedi
  • The Squeeze
  • Wicked World
  • Women in Cages
  • The Big Doll House
  • Killer Party
  • Day of the Warrior
  • Robot Wars
  • The Stabilizer
  • The Dallas Connection
  • Blood Bath
  • Crash and Burn
  • Avenging Force
  • L.E.T.H.A.L. Ladies: Return to Savage Beach
  • Roller Boogie
  • Grand Theft Auto
  • Vampira
  • Ninja Warriors
  • The Marseille Contract
  • Enemy Gold
  • Death Spa
  • The Last Dinosaur
  • Cyrus
  • Le Doulos
  • Maniac
  • Control
  • Moving Violation

See all 348

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Lady Gaga Presents: The Monster Ball Tour at Madison Square Garden
  • Digital Theatre: Much Ado About Nothing
  • A Separation
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • The Turin Horse
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • This Is England '88

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more