Highest rated films

  • The Master

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • The American Scream

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★½

  • Skyfall

    ★★★½

  • Holy Motors

    ★★★½

  • Sightseers

    ★★★½

  • Universal Soldier: Day of Reckoning

    ★★★½

  • Dazed and Confused

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Wings of Desire

    ★★★★½

  • A Christmas Story

    ★★★★½

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★½

  • Killer Joe

    ★★★★½

  • Bullhead

    ★★★★½

  • A Christmas Carol

    ★★★★½

  • The Exiles

    ★★★★½

  • Little Darlings

    ★★★★½

  • Pretty Maids All in a Row

    ★★★★½

  • Dying at Grace

    ★★★★½

  • The Nickel Ride

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 418 Films watched
  • 34.8 Average per month
  • 8 Average per week

Milestones

First Film

Ghost Warrior

Jan 2

Most Watched

Miami Connection

3 times

A Christmas Story

twice

The Mad Monster

twice

The Flying Serpent

twice

The Monster Maker

twice

Last Film

Superman

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
136 films
Drama
124 films
Thriller
101 films
Comedy
98 films
Action
96 films
Crime
72 films
Sci Fi
57 films
Adventure
44 films
Mystery
37 films
Fantasy
29 films
USA
276 films
Canada
48 films
UK
30 films
France
21 films
Italy
16 films
Germany
11 films
Denmark
10 films
Hong Kong
8 films
Japan
8 films
Sweden
5 films
English
378 films
French
31 films
Italian
19 films
German
12 films
Japanese
11 films
Danish
8 films
Spanish
6 films
Russian
5 films
Swedish
4 films
Norwegian
3 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 27

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Paul’s most liked review

Forrest Gump

★★

A saccharine, self-mythologizing piece of American agit-prop. Interesting how this borrows a few things from Back to the Future, as Gump plays a role in American historical events of the 1960s through the 80s, but it’s borderline insulting in its depiction of the other “normal” people in his life who,…

More reviews

Paul’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The 41–Year–Old Virgin Who Knocked Up Sarah Marshall and Felt Superbad About It
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Project Breakwater

Films Paul watched in 2012

  • Superman
  • Games
  • Death Valley
  • Devil
  • Phantom Soldiers
  • Crawlspace
  • The Steel Trap
  • Rivals
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • A Christmas Carol
  • The Empire Strikes Back
  • Sky Murder
  • Coopers' Camera
  • A Christmas Story
  • Red Light
  • Enemy Territory
  • Death Promise
  • Moonrunners
  • Dark of the Sun
  • From the Earth to the Moon
  • A Christmas Carol
  • A Carol for Another Christmas
  • Black Christmas
  • To All a Goodnight
  • Ski Party
  • The Incubus
  • Miami Connection
  • Winter A-Go-Go
  • Darker Than Amber
  • The Mad Monster
  • Killing American Style
  • Up
  • The Flying Serpent
  • Hitler - Beast of Berlin
  • Silent Night, Deadly Night
  • Bluebeard
  • The Monster Maker
  • Dead Men Walk
  • Gentlemen Broncos
  • Blood for Irina
  • Fred Claus
  • Blood Beat
  • Ten Little Indians
  • The Executioner Part II
  • Neon Maniacs
  • Fear No More
  • Devil Riders
  • Stark Fear
  • The Naked Road
  • The Ambassador
  • The 7th Commandment
  • Silver Bullet
  • Santa Claus Conquers the Martians
  • Goke, Body Snatcher from Hell
  • Genocide
  • The Living Skeleton
  • The 41–Year–Old Virgin Who Knocked Up Sarah Marshall and Felt Superbad About It
  • A Christmas Story
  • The Mysterious Monsters
  • The X from Outer Space
  • Blood
  • Tilt
  • Blood Diner
  • Klown
  • Megaforce
  • Night of the Eagle
  • Fallguy
  • Slither
  • Johnny Be Good
  • House of Dark Shadows
  • Skyfall
  • American Nightmare
  • Girl on the Run
  • White Zombie
  • Manborg
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Arena
  • Garfield
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • JCVD
  • Cabin Fever
  • The Dark Half
  • Carnival of Sinners
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • Salem's Lot
  • Gargoyles
  • The Maze
  • Fog Island
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Boy Eats Girl
  • Pontypool
  • Graveyard Alive- A Zombie Nurse in Love
  • Sundown: The Vampire in Retreat
  • Frankenstein
  • Dracula
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Inception
  • Topper Returns
  • The Black Room
  • Youth Runs Wild
  • Eating Raoul
  • Class of 1999
  • Pet Sematary
  • C.H.U.D. II: Bud the Chud
  • 976-Evil II
  • The Dead Zone
  • Ghoulies III: Ghoulies Go to College
  • Taken 2
  • Hard Rock Nightmare
  • The Killing Games
  • Kill a Dragon
  • Forever Evil
  • Night Must Fall
  • The Master
  • Killer Shark
  • Paths of Glory
  • The Unholy
  • Savage Streets
  • Slaughter High
  • The Angry Red Planet
  • The Ox-Bow Incident
  • X
  • Terror Train
  • Prometheus
  • Taped
  • Antiviral
  • My Amityville Horror
  • Berberian Sound Studio
  • The American Scream
  • The Shining
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • Holy Motors
  • The Exorcist in the 21st Century
  • Miami Connection
  • The Avengers
  • Killer Elephants
  • The Dragon's Snake Fist
  • Zombieland
  • I Declare War
  • Rubber
  • Hands of a Stranger
  • The Don Is Dead
  • Sightseers
  • Samurai Cop
  • Hellbenders
  • In Hot Blood
  • The Ultimate Degenerate
  • Dredd
  • Black Narcissus
  • Bad Girls Do Cry
  • Girl in Trouble
  • The Black Raven
  • A Good Time with a Bad Girl
  • The Flying Serpent
  • Acid Head: The Buzzard Nuts County Slaughter
  • The Mad Monster
  • Kill and Kill Again
  • Dead Men Walk
  • Inglourious Basterds
  • Rat Race
  • Batman
  • The Monster Maker
  • Black Dynamite
  • The Tentacle's Claw
  • Whispers
  • The Expendables 2
  • Stop! Or My Mom Will Shoot
  • The Rubber Gun
  • The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
  • Ghostbusters
  • A Night at the Magic Castle
  • Amanita Pestilens
  • City in Panic
  • Redbelt
  • Jason and the Argonauts
  • A Face in the Crowd
  • Kings and Desperate Men
  • Killer Joe
  • The Organization
  • Heartaches
  • Rosemary's Baby
  • What's the Matter with Helen?
  • Twin Dragon Encounter
  • House of Women
  • Possession
  • Trash Humpers
  • Moonrise Kingdom
  • Goblin
  • Final Chapter: Walking Tall
  • Eurocrime! The Italian Cop and Gangster Films That Ruled the '70s
  • Mon Ami
  • Miami Connection
  • V/H/S
  • Yes We Can
  • Play Dead
  • A Night of Nightmares
  • Walking Tall Part II
  • Walking Tall
  • Hell Is for Heroes
  • The Prowler
  • Passion & Poetry: The Ballad of Sam Peckinpah
  • Bullhead
  • Ski Hard

See all 418

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • John Mulaney: New in Town
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Act of Killing
  • The Hunt
  • One Direction: Up All Night - The Live Tour
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Amour

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more