Highest rated films

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Tribe

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★½

  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

    ★★★½

  • In Order of Disappearance

    ★★★½

  • Breadcrumb Trail

    ★★★½

  • Why Horror?

    ★★★½

  • I Am a Knife with Legs

    ★★★½

  • Point Blank

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★½

  • A Christmas Story

    ★★★★½

  • Sorcerer

    ★★★★½

  • The Innocents

    ★★★★½

  • The Bad News Bears

    ★★★★½

  • A Christmas Carol

    ★★★★½

  • Pretty Maids All in a Row

    ★★★★½

  • Crime Wave

    ★★★★½

  • A Christmas Carol

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • Searching for Sugar Man

    ★★★★

  • Klute

    ★★★★

  • Cruising

    ★★★★

  • Blue Collar

    ★★★★

  • The Uninvited

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 319 Films watched
  • 26.6 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

Searching for Sugar Man

Jan 1

Most Watched

Planet of the Vampires

twice

The Lego Movie

twice

Bugsy Malone

twice

Last Film

Anvil! The Story of Anvil

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
95 films
Action
89 films
Drama
83 films
Thriller
73 films
Comedy
64 films
Crime
57 films
Sci Fi
41 films
Adventure
37 films
Mystery
35 films
Fantasy
35 films
USA
210 films
Italy
22 films
UK
22 films
Canada
18 films
France
13 films
Hong Kong
11 films
Australia
8 films
Germany
8 films
Spain
7 films
Philippines
6 films
English
285 films
Italian
20 films
Spanish
16 films
French
13 films
German
8 films
Chinese
7 films
Cantonese
6 films
Portuguese
5 films
Turkish
5 films
Czech
3 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 40

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Paul’s most liked review

The Telephone Book

★★★★

Vinegar Syndrome unearthed a major cult gem in Nelson Lyon's The Telephone Book, a berserk underground classic about a girl (Sarah Kennedy) who receives a call from the world's greatest obscene phone caller (Norman Rose), and is compelled to track him down. Boasting a bold pop art aesthetic and loose…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

La Jetée
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Santa Claus Conquers the Martians
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Love in a 4 Letter World

Films Paul watched in 2014

  • Anvil! The Story of Anvil
  • The Punk Singer
  • Planet of the Vampires
  • The Grand Duel
  • The Octagon
  • Après-Ski
  • Inherent Vice
  • Galaxina
  • The Crater Lake Monster
  • Separate Ways
  • Night Club
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Polar Express
  • Elf
  • A Christmas Carol
  • Hot Target
  • Shamus
  • A Christmas Story
  • Coopers' Camera
  • Santa Claus Conquers the Martians
  • The Longshot
  • Physical Evidence
  • Side Street
  • Nympho Cycler
  • The Hired Hand
  • A Christmas Carol
  • Combat Academy
  • Scrooged
  • A Cosmic Christmas
  • Hatchet for the Honeymoon
  • Click: The Calendar Girl Killer
  • French Quarter
  • Fear
  • Blue Money
  • Double Exposure
  • Tales of the Third Dimension
  • Tourist Trap
  • Compass Rose
  • The Cat o' Nine Tails
  • Wimps
  • Alien Warrior
  • Phantom of the Rue Morgue
  • Revenge of the Punks
  • Planet of Dinosaurs
  • Scarecrow
  • Pound
  • Night of the Dribbler
  • Island Claws
  • The Underachievers
  • Sudden Fury
  • Hammerhead
  • It's a Small World
  • Brotherhood of Death
  • The Whip Hand
  • War-Gods of the Deep
  • Police Story 2
  • Jungle Goddess
  • At the Earth's Core
  • Police Story
  • Batman & Robin
  • Hot T-Shirts
  • Batman Returns
  • I Woke Up Early the Day I Died
  • The Protector
  • Batman
  • Squirm
  • Party Camp
  • Dragon Fist
  • The Painted Hills
  • Prom Night
  • Up the Academy
  • Burnt Offerings
  • The Doctor and the Devils
  • Black Moon Rising
  • House on Haunted Hill
  • The Being
  • HauntedWeen
  • The Killer Shrews
  • The Screaming Skull
  • The Bad News Bears
  • Night Patrol
  • Why Horror?
  • Reform School Girls
  • Soul Man
  • Magnificent Bodyguards
  • The Eight Masters
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • Tuff Turf
  • Crime Story
  • The Asphyx
  • Mr. Boogedy
  • Angel
  • Fraternity Vacation
  • Love in a 4 Letter World
  • Night Tide
  • The Lego Movie
  • Red Heat
  • The Long Hair of Death
  • The Mystery of the 13th Guest
  • The Squad
  • City Hunter
  • The Big Brawl
  • Drive
  • River of Death
  • The Suns of Easter Island
  • Aaron Loves Angela
  • Street Soldiers
  • Mankillers
  • Executive Target
  • Hercules in the Haunted World
  • The Clones of Bruce Lee
  • The Creeping Garden
  • The Babadook
  • Free Fall
  • I Am a Knife with Legs
  • The Tribe
  • The Soultangler
  • Spring
  • The Astrologer
  • Bugsy Malone
  • In Order of Disappearance
  • The Sweeper
  • Slaughter Hotel
  • Spring Breakers
  • Diary of a Nudist
  • La Jetée
  • Graduation Day
  • Don
  • Crime Wave
  • The Editor
  • Point Blank
  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
  • Tusk
  • Amazing World of Ghosts
  • Furious
  • Malone
  • I Escaped From Devil's Island
  • The Rack
  • Dr. Sex
  • Shanty Tramp
  • Shake Hands with the Devil
  • The Secret of Magic Island
  • Las Vegas Serial Killer
  • Treasure of the Four Crowns
  • Dark Dungeons
  • The Grand Budapest Hotel
  • Who Dares Wins
  • Taking Shelter
  • The Hollywood Strangler Meets the Skid Row Slasher
  • Grindhouse Trailer Classics 1
  • Blood Shack
  • Pretty Maids All in a Row
  • Bugsy Malone
  • Deadly Eyes
  • Detective Malone
  • Indio
  • Without Warning
  • The Ghost Goes West
  • Pacific Inferno
  • Black Emanuelle 2
  • Planet of the Vampires
  • Street Hunter
  • Clash of the Titans
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • Satan’s Triangle
  • Valley of the Dragons
  • The Visitor
  • Miami Cops
  • Death Dimension
  • Cruising
  • WolfCop
  • The Man in the Orange Jacket
  • The Harvest
  • Life After Beth
  • The Search for Weng Weng
  • Something Wicked This Way Comes
  • Psycho Cop
  • The Innocents
  • Curtains
  • Bullitt
  • Dazed and Confused
  • Fright Night
  • Black Moon
  • Bloodmoon
  • Robo Vampire
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Maniac Cop 2
  • Born a Ninja
  • Gremlins
  • American Commando Ninja
  • Secrets of the French Police
  • Sugar Cookies
  • Runaway Nightmare
  • Christiane F.
  • Mau Mau Sex Sex
  • Road to Revenge
  • The Amazing Spider-Man
  • Wheedle's Groove
  • King Kong vs. Godzilla
  • Massacre Mafia Style
  • Judex
  • Multiple Maniacs
  • Wisconsin Death Trip
  • Ghetto Blaster

See all 319

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Over the Garden Wall
  • Whiplash
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Mommy
  • The Look of Silence
  • Olive Kitteridge
  • The Salt of the Earth
  • Interstellar

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more