Highest rated films

  • The Interior

    ★★★½

  • The Peanuts Movie

    ★★★

  • Turbo Kid

    ★★★

  • He Never Died

    ★★★

  • A Christmas Horror Story

    ★★★

  • LEGO DC Comics Super Heroes: Justice League vs. Bizarro League

    ★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★½

  • The Innocents

    ★★★★½

  • The Professionals

    ★★★★½

  • A Christmas Carol

    ★★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • The Running Man

    ★★★★

  • Creepshow

    ★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★

  • Play Misty for Me

    ★★★★

  • Tales from the Crypt

    ★★★★

  • Over the Edge

    ★★★★

  • Streetwise

    ★★★★

  • X: The Man with the X-Ray Eyes

    ★★★★

  • Prime Cut

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 475 Films watched
  • 39.6 Average per month
  • 9.1 Average per week

Milestones

First Film

Enter the Dragon

Jan 1

Most Watched

Blood and Lace

twice

New Year's Evil

twice

Tales of Terror

twice

The Mask

twice

Sugar Hill

twice

Last Film

Boyhood

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
179 films
Action
124 films
Comedy
100 films
Drama
94 films
Thriller
90 films
Sci Fi
70 films
Crime
65 films
Adventure
58 films
Family
48 films
Fantasy
38 films
USA
308 films
Italy
47 films
Canada
30 films
UK
27 films
Spain
14 films
Hong Kong
12 films
Germany
11 films
France
11 films
Philippines
8 films
Japan
6 films
English
429 films
Italian
41 films
Spanish
28 films
French
16 films
German
16 films
Chinese
7 films
Japanese
5 films
Cantonese
3 films
Czech
3 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 55 Added 64

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Paul’s most liked review

Phobe: The Xenophobic Experiments

★½

Mullet space cop battles sporting goods store predator with a lightsaber. 1995 direct-to-local cable curiosity from Southern Ontario casts heavily accented townies in an intergalactic villain chase that's overstuffed with '90s signifiers like crude CGI, fingerless gloves, wraparound sunglasses, Coors Slo-Pitch jerseys, keyboard-led bar bands. A regional film treat.

More reviews

Paul’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Baby Geniuses
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Seetha & Carole

Films Paul watched in 2015

  • Boyhood
  • The Peanuts Movie
  • Jurassic Park III
  • The Dungeonmaster
  • Society
  • The Premature Burial
  • Revenge of the Ninja
  • Report to the Commissioner
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Run Coyote Run
  • The Phantom of Soho
  • The Crazies
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Polar Express
  • A Christmas Carol
  • Santa Claus
  • Santa Claus Conquers the Martians
  • The Strangler of Blackmoor Castle
  • A Christmas Story
  • Commando
  • The Big Bust Out
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Jurassic Park
  • Hell Night
  • Frosty Returns
  • Frosty's Winter Wonderland
  • 'Twas the Night Before Christmas
  • Silent Night, Deadly Night
  • Scrooged
  • A Garfield Christmas Special
  • A Charlie Brown Christmas
  • Christmas at Pee Wee's Playhouse
  • A Christmoose Story
  • Coopers' Camera
  • Silent Night, Bloody Night
  • Roar
  • The Woman Hunt
  • Two Mules for Sister Sara
  • Think Big
  • Joe Kidd
  • Sexy Cat
  • Casper's First Christmas
  • A Chipmunk Christmas
  • The Fat Albert Christmas Special
  • The Fly
  • Christmas with Dennis
  • The Monster's Christmas
  • It Was a Colossal Teenage Movie Machine: The AIP Story
  • Marjoe
  • Troll 2
  • High Plains Drifter
  • Troll
  • The Eiger Sanction
  • Alias Boston Blackie
  • The Chance of a Lifetime
  • Play Misty for Me
  • Circus of Fear
  • The Student Nurses
  • The Legacy
  • Women's Prison Massacre
  • Psych-Out
  • The Beguiled
  • Tentacles
  • The Red Dragon
  • Beyond Darkness
  • The 5,000 Fingers of Dr. T.
  • A Hole in the Head
  • Superfights
  • Robowar
  • Coogan's Bluff
  • Cry Wilderness
  • Years of the Beast
  • Spaceballs
  • The Pearl of Death
  • The Delta Force
  • Zombies: The Beginning
  • Deadly Prey
  • Arise! SubGenius Recruitment Film #16
  • Scream and Scream Again
  • The Light of the World
  • Mortuary Academy
  • Garden of the Dead
  • Scary Tales
  • Funland
  • Blood and Lace
  • Game Show Models
  • Possum Trot - The Life and Work of Calvin Black 1903-1972
  • Mr. Horatio Knibbles
  • Missing in Action
  • The Premonition
  • The Muthers
  • Dangerous Men
  • Mill of the Stone Women
  • Shivers
  • Code of Silence
  • Graduation Day
  • New Year's Evil
  • Tales of Terror
  • Visitors from the Galaxy
  • Nightmare Weekend
  • Mondo Magic
  • Lone Wolf McQuade
  • The Hang Up
  • The Executioner Part II
  • The Garbage Pail Kids Movie
  • The Borrowers
  • Gog
  • Evil in the Woods
  • The Innocents
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Bloody Moon
  • New Nightmare
  • WNUF Halloween Special
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • Panic
  • The Mask
  • Messiah of Evil
  • Cropsey
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • The Mask
  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”
  • Demon Queen
  • Deranged
  • Frozen Scream
  • Murderous Intent
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • The Tomb of Ligeia
  • Fright House
  • The Comedy of Terrors
  • The Raven
  • The Nightmare Before Christmas
  • Spooky Buddies
  • The Deadly Spawn
  • Island of the Living Dead
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Out for Justice
  • Tenebre
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • Haunts
  • The Phantom from 10,000 Leagues
  • Sometimes Aunt Martha Does Dreadful Things
  • In Search of Bigfoot
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Hills Have Eyes
  • Re-Animator
  • The Severed Arm
  • Six Hundred and Sixty-Six
  • King Kong
  • Sexandroide
  • The Brood
  • House of Wax
  • Contamination
  • Creepshow
  • Night of the Strangler
  • Venus Flytrap
  • Sugar Hill
  • Bonnie's Kids
  • The Mafu Cage
  • Seetha & Carole
  • Hot Times
  • The Dion Brothers
  • The Rock-afire Explosion
  • The Two Faces of Dr. Jekyll
  • The Centerfold Girls
  • Some Call It Loving
  • Twice-Told Tales
  • Death Wish 3
  • Flesh and Bullets
  • 39 Stripes
  • Bible!
  • Death Wish II
  • Tales from the Darkside: The Movie
  • A Labor of Love
  • Murder on the Emerald Seas
  • Bubba Ho-tep
  • Rebirth of Mothra III
  • Devil Worship: The Rise of Satanism
  • The Mummy
  • Exposing The Satanic Web
  • Blue Summer
  • Not Just Fun & Games
  • Escaping Satan's Web
  • Truth About Rock
  • Youth Suicide Fantasy
  • Good Luck, Miss Wyckoff
  • 555
  • Death Wish 4: The Crackdown
  • Law Enforcement Guide to Satanic Cults
  • Idol Busters
  • Doorways To Danger
  • Rock: It's Your Decision
  • The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
  • Rebirth of Mothra II
  • Ghoulies II
  • The Werewolf Versus the Vampire Woman
  • Five
  • The Mad Magician
  • Blood and Lace
  • The H-Man
  • 12 to the Moon
  • Fantastic Mr. Fox
  • Battle in Outer Space
  • Ghoulies
  • The Terror of the Tongs

See all 475

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Room

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more