Highest rated films

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★½

  • The Girl with All the Gifts

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★

  • The Greasy Strangler

    ★★★

  • Pee-wee's Big Holiday

    ★★★

  • Mascots

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Duck Soup

    ★★★★½

  • A Christmas Carol

    ★★★★½

  • Green Room

    ★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★

  • Escape from Alcatraz

    ★★★★

  • Phantasm

    ★★★★

  • Wanda

    ★★★★

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★

  • Jason and the Argonauts

    ★★★★

  • The Party

    ★★★★

  • Witchfinder General

    ★★★★

  • Monkey Business

    ★★★★

  • Horse Feathers

    ★★★★

  • X: The Man with the X-Ray Eyes

    ★★★★

  • A Christmas Carol

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 501 Films watched
  • 41.8 Average per month
  • 9.6 Average per week

Milestones

First Film

Hot Dog: The Movie

Jan 1

Most Watched

Final Curtain

4 times

The Neptune Factor

3 times

The Pit

3 times

Panic in Year Zero!

twice

Star Wars: The Force Awakens

twice

Last Film

Absolutely Fabulous: The Movie

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
175 films
Comedy
114 films
Action
111 films
Thriller
106 films
Sci Fi
100 films
Drama
97 films
Adventure
62 films
Mystery
60 films
Crime
55 films
Family
48 films
USA
308 films
Canada
57 films
UK
42 films
Italy
16 films
Spain
12 films
Mexico
10 films
Japan
8 films
Brazil
7 films
France
7 films
Germany
6 films
English
462 films
Italian
29 films
Spanish
28 films
French
19 films
German
16 films
Portuguese
8 films
Japanese
7 films
Chinese
6 films
Russian
3 films
Latin
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 45

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Paul’s most liked review

Meatballs 4

★★½

I've spent more hours of my life watching summer camp movies than actually attending summer camp.

More reviews

Paul’s most liked list

Satanic Panic & Occult Offerings

In the 1980s, everywhere you turned there were warnings about a widespread evil conspiracy to indoctrinate the vulnerable through the media they consumed. This percolating cultural hysteria, now known as the “Satanic Panic,” was both illuminated and propagated through almost every pop culture pathway in the 1980s, from heavy metal…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Saving Christmas
Average weighted rating:

0.8

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Vanessa

Films Paul watched in 2016

  • Absolutely Fabulous: The Movie
  • Monkey Business
  • The NeverEnding Story II: The Next Chapter
  • Panic in Year Zero!
  • Planet of the Apes
  • Time Bandits
  • Twice-Told Tales
  • Horse Feathers
  • Skullduggery
  • Duck Soup
  • Hot Splash
  • The White Reindeer
  • A Christmas Carol
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Scrooged
  • The Best of the Andy Williams: Christmas Shows
  • Silent Night, Deadly Night
  • Saving Christmas
  • Coopers' Camera
  • Home Alone
  • A Christmas Story
  • Hot Moves
  • Ghost Team
  • Santa's Christmas Circus
  • Silent Night
  • Body Waves
  • Sonic Outlaws
  • The Rosebud Beach Hotel
  • Feeders 2: Slay Bells
  • Isn't It Shocking?
  • Deck the Halls with Wacky Walls
  • The Snowman
  • A Christmas Carol
  • Santa Claus Conquers the Martians
  • H.O.T.S.
  • A Christmas Dream
  • The Dangerous Christmas of Red Riding Hood
  • Ski Patrol
  • The Longest Night
  • Commercial Entertainment Product
  • El Topo
  • Christmas in Tattertown
  • Pranks!
  • Last Resort
  • The GLO Friends Save Christmas
  • The Keeper
  • House of Usher
  • The Weird World of Blowfly
  • The Holy Mountain
  • America 3000
  • The Blood of Heroes
  • The Haunted Palace
  • Future Schlock
  • Scream, Pretty Peggy
  • The 5,000 Fingers of Dr. T.
  • Delta Pi
  • Pray for the Wildcats
  • The Abominable Dr. Phibes
  • Green Room
  • City in Panic
  • You're Driving Me Crazy
  • You See Me Laughin'
  • Witchfinder General
  • The Death Squad
  • Desperate Man Blues
  • Hollywood Zap
  • Where Have All the People Gone
  • The Masque of the Red Death
  • Final Curtain
  • A Cold Night's Death
  • Amok Assault Video
  • Mod Fuck Explosion
  • Desperate Teenage Lovedolls
  • Thoth
  • Bronco Bullfrog
  • Pit and the Pendulum
  • Night Slaves
  • The Mask of Diijon
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Dressed to Kill
  • Now That April's Here
  • Burial Ground
  • Sherlock Holmes in Washington
  • With Friends Like These
  • Robin Redbreast
  • Disco 9000
  • A Warning to the Curious
  • Penda's Fen
  • Final Curtain
  • Thrashin'
  • Lost Hearts
  • The Ash Tree
  • The Streets of L.A.
  • The Lucky Ghost
  • Alone in the T-Shirt Zone
  • The Red Dragon
  • Sky Dragon
  • The Feathered Serpent
  • The Dark Eyes of London
  • WNUF Halloween Special
  • The Horror Hall of Fame: A Monster Salute
  • The House of Fear
  • Final Curtain
  • Doom Asylum
  • Ghostbusters
  • Invisible Ghost
  • The Door with Seven Locks
  • Heavy Metal Massacre
  • A Scream from Silence
  • Quatermass II
  • Attack of the Mayan Mummy
  • Something Wicked This Way Comes
  • The Macabre Sarcophagus
  • Creature of the Walking Dead
  • Ghostwatch
  • A Marca do Terrir
  • Doomwatch
  • The Witch
  • Die Hard Dracula
  • Blood of Dracula's Castle
  • Frankenstein Island
  • Mr. Boogedy
  • Cauldron of Blood
  • The Return of Count Yorga
  • House of the Black Death
  • Terror of the Bloodhunters
  • Mascots
  • The Private Eyes
  • Blood of Ghastly Horror
  • Dracula vs. Frankenstein
  • Face of the Screaming Werewolf
  • A Werewolf in the Amazon
  • The Scarlet Scorpion
  • The Seven Vampires
  • Chopping Mall
  • Pin
  • Class of 1984
  • Phantasm: Ravager
  • The Secret of the Mummy
  • CBS Library: Once Upon a Midnight Dreary
  • The Halloween That Almost Wasn't
  • Pin
  • Back in Action
  • Fantastic Voyage
  • The Neptune Factor
  • Willard
  • Salt and Fire
  • Voyage to the Bottom of the Sea
  • The Neptune Factor
  • The Nice Guys
  • Goke, Body Snatcher from Hell
  • Arrival
  • Bad Black
  • The Zodiac Killer
  • S Is for Stanley
  • Helmut Berger, Actor
  • Phantasm
  • Jungle Trap
  • The Dwarves Must Be Crazy
  • Rats
  • The Girl with All the Gifts
  • The Young Offenders
  • Toni Erdmann
  • Original Copy
  • 24×36
  • The Void
  • Boyka: Undisputed IV
  • Bugs
  • Crystal Force
  • The Greasy Strangler
  • The Sun Was Setting
  • Final Curtain
  • Belief: The Possession of Janet Moses
  • Snake Eater III: His Law
  • Snake Eater II: The Drug Buster
  • Dead Stop
  • Disco Godfather
  • Petey Wheatstraw
  • The Human Tornado
  • The Vulture
  • Witchcraft
  • Problem Child
  • Mad Foxes
  • Plague
  • Return from Witch Mountain
  • I Miss You, Hugs and Kisses
  • Recommendation for Mercy
  • Escape to Witch Mountain
  • Birds of Prey
  • Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland
  • Thunderbird 6
  • Order to Assassinate
  • Hit!
  • Breaking Point
  • Empire of Ash
  • You're Next
  • The Neptune Factor
  • The Proud Rider
  • The Party
  • The Legend of Sleepy Hollow
  • Abducted
  • Scanner Cop
  • Thunderbirds are GO
  • The Graveyard Story

See all 501

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • 13th
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more