Highest rated films

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Gerald's Game

    ★★★½

  • 78/52

    ★★★½

  • Wilson

    ★★★

  • Lowlife

    ★★★

  • Jailbreak

    ★★★

  • Return Of Kung Fu Trailers Of Fury

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • A Bullet for the General

    ★★★★½

  • Crime Wave

    ★★★★½

  • A Christmas Carol

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★

  • Fitzcarraldo

    ★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★

  • Animal Crackers

    ★★★★

  • A Christmas Carol

    ★★★★

  • The Quatermass Xperiment

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 457 Films watched
  • 38.1 Average per month
  • 8.8 Average per week

Milestones

First Film

White Line Fever

Jan 1

Most Watched

Night Angel

3 times

Rolling Vengeance

3 times

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Beyond the Seventh Door

twice

Parole Violators

twice

Last Film

The Old Dark House

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
160 films
Action
116 films
Comedy
95 films
Drama
81 films
Adventure
74 films
Thriller
74 films
Sci Fi
72 films
Fantasy
46 films
Family
43 films
Documentary
36 films
USA
276 films
UK
60 films
Canada
37 films
Italy
19 films
Germany
17 films
France
15 films
Hong Kong
15 films
Japan
13 films
Mexico
6 films
Argentina
4 films
English
409 films
German
33 films
Italian
30 films
Spanish
28 films
French
14 films
Cantonese
12 films
Japanese
9 films
Russian
9 films
Portuguese
6 films
Arabic
5 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 27 Added 62

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Paul’s most liked review

Two Evil Eyes

★★★

If you plan to lie about killing your girlfriend's cat, the first step is not to take photos of the murder. The second is not to publish those photos as the cover of your next book. Harvey Keitel does both these things, while wearing a beret.

More reviews

Paul’s most liked list

Image's Something Weird Video DVDs

All you kids... make me sick! A complete-ish list of the Image-distributed SWV feature films released to DVD and Blu-ray from 1999-2012.

Note: this includes some but not all the "third features" sometimes offered as extras but not listed on the cover. Please let me know of any missed.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Star Wars: The Last Jedi
Average weighted rating:

3.3

Most Obscure

Carnival Train

Films Paul watched in 2017

  • The Old Dark House
  • Monty Python and the Holy Grail
  • UHF
  • Dating: Do's and Don'ts
  • Fata Morgana
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • It Came from Beneath the Sea
  • Robot Love Slaves
  • Little Dieter Needs to Fly
  • The Incredible Petrified World
  • The Reluctant Astronaut
  • 20 Million Miles to Earth
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • A Christmas Story
  • A Charlie Brown Christmas
  • A Garfield Christmas Special
  • Christmas Comes to Pac-land
  • Heart of Glass
  • A Christmas Carol
  • A Family Circus Christmas
  • The Snowman
  • A Christmas Carol
  • Ziggy's Gift
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • The Best of the Andy Williams: Christmas Shows
  • Christmas Spirits
  • Scrooged
  • A Christmas Carol
  • Music with Roots in the Aether: Opera for Television by Robert Ashley
  • Silent Night, Deadly Night
  • The Christmas That Almost Wasn't
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Coopers' Camera
  • A Christmas Carol
  • Arnold's Wrecking Company
  • Cobra Verde
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • Aguirre, the Wrath of God
  • The Love God?
  • Wilson
  • The Amsterdam Kill
  • The Man in the Santa Claus Suit
  • The Star Wars Holiday Special
  • Home Alone: The Holiday Heist
  • The Brain
  • A Chipmunk Christmas
  • Mania
  • Home Alone 4
  • The Stone Tape
  • Home Alone 3
  • Campfire Tales
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • The Curious Female
  • My Best Fiend
  • Frosty Returns
  • Frosty the Snowman
  • Aloha, Bobby and Rose
  • Fitzcarraldo
  • Stigma
  • The Stalls of Barchester
  • The Ice House
  • Run, Angel, Run!
  • The Treasure of Abbot Thomas
  • Gerald's Game
  • The Shakiest Gun in the West
  • Born Innocent
  • Beloved Invaders: The Ventures
  • I Love a Mystery
  • Sakura Killers
  • Hot Summer Week
  • Vertige
  • Hellhole
  • Young Frankenstein
  • Crocodile Fury
  • The Lego Ninjago Movie
  • The Wild Angels
  • The Original Video Pizza
  • The Night Walker
  • Do Not Fold, Spindle, or Mutilate
  • Everybody Wants Some!!
  • Trick or Treat
  • Bloody Pit of Horror
  • WNUF Halloween Special
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Garfield's Halloween Adventure
  • Halloween Monster Bash
  • Trick or Treats
  • Elvira's Halloween Special
  • Deadtime Stories
  • Monster Mash: The Movie
  • Cry of the Werewolf
  • Phantom of the Mall: Eric's Revenge
  • Evil Judgment
  • The Nude Vampire
  • Creepy Classics
  • The Midnight Hour
  • Frankenstein
  • Hollywood Ghost Stories
  • Nightmare Castle
  • Body Bags
  • Castle of Blood
  • Mad Monster Party?
  • Two Evil Eyes
  • Witch's Night Out
  • Halloween Is Grinch Night
  • King Frat
  • The Party Animal
  • Meaning Of Adolescence
  • Satanis: The Devil's Mass
  • Sinthia: The Devil's Doll
  • Nightbreed
  • Terror-Creatures from the Grave
  • The Fog
  • In Search of Dracula
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Ghost & Mr. Chicken
  • At the Earth's Core
  • Monstrosity
  • Carnival Magic
  • Trilogy of Terror
  • Demon Wind
  • Tales That Witness Madness
  • Nightkill
  • Return Of Kung Fu Trailers Of Fury
  • Sinbad and the Eye of the Tiger
  • Nosferatu the Vampyre
  • Project Nightmare
  • Murderlust
  • The Golden Voyage of Sinbad
  • The Man Who Saw Tomorrow
  • Out of the Dark
  • Spaceballs
  • The Twilight People
  • Death by Love
  • Dream Stalker
  • The Baby
  • Lessons of Darkness
  • Number One with a Bullet
  • Rocky IV
  • Secret Nation
  • Pillaged
  • The Psychic Connection
  • Even Dwarfs Started Small
  • Swamp Thing
  • Satanic Cults and Ritual Crime
  • Kriminal
  • Horrors of the Black Museum
  • Pet Sematary II
  • The Adventure of Faustus Bidgood
  • Secrets of the Bermuda Triangle
  • Land of Silence and Darkness
  • The Man with Wax Faces
  • The Zodiac Killer
  • Wizards of the Lost Kingdom II
  • Target... Earth?
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Wizards of the Lost Kingdom
  • The Doomsday Flight
  • The Return of Swamp Thing
  • UFOs: It Has Begun
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • The Alien Encounters
  • The Ark of Noah
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Whispering City
  • French Quarter Undercover
  • The Premonition
  • Vernal Equinox
  • A Rumbling in the Land
  • Jungle Trap
  • Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles
  • The One Man Jury
  • The Emoji Movie
  • Terminal Point
  • Are You Warm to the Touch?
  • Centerfolds from Hell
  • The Force Beyond
  • Raiders of the Lost Ark
  • Is This Love?
  • Great White Death
  • Airport '77
  • House of Frankenstein
  • Steele Justice
  • Bigfoot: Man or Beast?
  • Black Gunn
  • The Garbage Pail Kids Movie
  • Un attore contro - Gian Maria Volonté
  • Malatesta’s Carnival of Blood
  • Yongary, Monster from the Deep
  • Satanik
  • The Occult: Mysteries Of The Supernatural
  • Drive-In Madness
  • A Bullet for the General
  • Delivery Boys
  • The Witch Who Came from the Sea
  • Enforcer from Death Row
  • Mrs. Amworth
  • Clash of the Titans
  • The Loves of Hercules
  • Blast-Off Girls
  • Action Jackson
  • The Mysterious Moon Men of Canada
  • The Ugly Little Boy
  • Just for the Hell of It

See all 457

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • Coco
  • Paddington 2
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more