Highest rated films

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • Mandy

    ★★★

  • Teen Titans Go! To the Movies

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★½

  • A Christmas Carol

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★

  • PlayTime

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • Creepshow

    ★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★

  • Phantasm

    ★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 601 Films watched
  • 50.1 Average per month
  • 11.6 Average per week

Milestones

First Film

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Jan 1

Most Watched

A Christmas Carol Goes Wrong

twice

Home Alone

twice

The Bear Who Slept Through Christmas

twice

Killer Fish

twice

Final Curtain

twice

Last Film

The Running Man

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
184 films
Comedy
131 films
Drama
122 films
Action
103 films
Thriller
96 films
Sci Fi
78 films
Family
71 films
Fantasy
69 films
Crime
66 films
Adventure
57 films
USA
352 films
UK
54 films
Canada
50 films
Italy
34 films
France
21 films
Spain
14 films
Mexico
14 films
Germany
14 films
Hong Kong
10 films
Philippines
8 films
English
522 films
Italian
40 films
Spanish
37 films
French
34 films
German
21 films
Chinese
12 films
Cantonese
11 films
Turkish
4 films
Portuguese
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 29 Added 25

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Paul’s most liked review

Voodoo Man

★★★

You really got to give it up for John Carradine on the bongos.

More reviews

Paul’s most liked list

Mondo Christmas

Whether you are in a cave or behind a million mountains, SANTA CLAUS sees you with his MASTER EYE!

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Atlantic Rim
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Sibling Rivalries And Parents

Films Paul watched in 2018

  • The Running Man
  • Uncle Buck
  • The Dog Who Stopped the War
  • Abbott and Costello Meet the Invisible Man
  • Let the Corpses Tan
  • The Glitterball
  • The Invisible Man's Revenge
  • Invisible Agent
  • Cottonpickin' Chickenpickers
  • My Neighbor Totoro
  • The Invisible Woman
  • Marwencol
  • The Invisible Man Returns
  • The Invisible Man
  • Doc Savage: The Man of Bronze
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • A Christmas Story
  • The Lundstrom's Wilderness Christmas
  • Santa and the Fairy Snow Queen
  • The First Christmas
  • A Christmas Carol
  • A Christmas Carol Goes Wrong
  • Dr. Satan vs. Black Magic
  • The Christmas Toy
  • The Lundstroms: Colorado Christmas
  • Home Alone
  • A Christmas Carol
  • The Bear Who Slept Through Christmas
  • Santa Claus Conquers the Martians
  • The Lundstroms Country Christmas
  • The City That Forgot About Christmas
  • A Cosmic Christmas
  • 12 Tiny Christmas Tales
  • A Very Merry Cricket
  • Raggedy Ann & Andy: The Great Santa Claus Caper
  • The Gift of Winter
  • The Angel That Stands By Me
  • Elijah Pierce
  • J. B. Murray: Writing in Unknown Tongues
  • Mr. Krueger's Christmas
  • He Restoreth My Soul
  • Free Show Tonight
  • Well Known Stranger: Howard Finster's Workout
  • The Gospel Blimp
  • Coopers' Camera
  • Father Christmas
  • Merry Christmas Mr. Bean
  • Christmas Cracker
  • Flatland
  • The Best of the Andy Williams: Christmas Shows
  • Psycho Wimp
  • Diabolical Inheritance
  • Making Real Funny Home Videos
  • The Two Ronnies Old Fashioned Christmas Mystery
  • Scrooged
  • Harvey Birdman, Attorney General
  • A Garfield Christmas Special
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Frosty Returns
  • Frosty the Snowman
  • A Christmas Carol Goes Wrong
  • Hector's Hectic Life
  • Christmas Night
  • Home Alone
  • Skinflint: A Country Christmas Carol
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Phobia
  • Santa Claus
  • Carry on Christmas
  • Extraterrestrial Visitors
  • Towers Open Fire
  • Ho Ho Nooooooo!!! It's Mr. Bill's Christmas Special!
  • Silent Night, Deadly Night
  • Alvin & the Chipmunks - A Chipmunk Christmas
  • George and the Christmas Star
  • The Great Santa Claus Switch
  • Rich Little's Christmas Carol
  • The Prince of Porn
  • The Cut Ups
  • The Christmas Card
  • The Insects' Christmas
  • The Junky's Christmas
  • Here We Come A-Wassailing
  • Julie's Christmas Special
  • The Bear Who Slept Through Christmas
  • A Wish for Wings That Work
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas
  • Home for the Holidays
  • Night Visitors
  • The Rocking Horse Winner
  • Inspector Gadget Saves Christmas
  • The Munsters' Scary Little Christmas
  • The Christmas Carol
  • Mandy
  • B.C. A Special Christmas
  • Star in the Night
  • The Energy Carol
  • I Believe in Santa Claus
  • Silver Blaze
  • Eight Diagram Pole Fighter
  • Who's Harry Crumb?
  • Home for Christmas
  • A Charlie Brown Christmas
  • Pull My Daisy
  • A Christmas Carol
  • Terror on the 40th Floor
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • The Day Time Ended
  • The Night Before Christmas
  • A Christmas Carol
  • Santa Claus
  • Santa Claus vs. Cupid
  • The Adventure of the Wrong Santa Claus
  • A Christmas Accident
  • A Trap for Santa Claus
  • A Winter Straw Ride
  • A Holiday Pageant at Home
  • The Kings of Christmas
  • Lords of the Deep
  • The Disease That Stole Christmas
  • A Christmas Carol
  • Christmas Snows, Christmas Winds
  • Ski Fever
  • Blood Nasty
  • Atlantic Rim
  • Ator, the Fighting Eagle
  • Dracula's Daughter
  • Mac and Me
  • Killer Fish
  • Son of Dracula
  • Drácula
  • House of Frankenstein
  • Dracula
  • Frankenstein Meets the Wolf Man
  • Boo
  • Frankenstein
  • The Return of the Vampire
  • House of Dracula
  • The Ghost of Frankenstein
  • Computer Chess
  • Target: Harry
  • Best Shots
  • Listen to the City
  • Fire and Ice
  • Love Feast
  • Take It Out in Trade: The Outtakes
  • Take It Out in Trade
  • The Mole People
  • Stranger on the Run
  • Torn Curtain
  • Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure
  • Topaz
  • The Man Who Knew Too Much
  • Submission
  • Fluctuations
  • Vibrations
  • Spring Night, Summer Night
  • Private Hell 36
  • Live and Let Die
  • Not for Publication
  • Revolt
  • Anatomy of a Psycho
  • The Other Side of the Wind
  • The Wild Racers
  • The Violent Years
  • Fight for Survival
  • Nightwing
  • The Burning Hell
  • Shadow of the Hawk
  • Son of Frankenstein
  • WNUF Halloween Special
  • Vincent Price's Dracula
  • Halloween with the New Addams Family
  • The Bride of Frankenstein
  • House II: The Second Story
  • The Creature Walks Among Us
  • Revenge of the Creature
  • House
  • Creature from the Black Lagoon
  • Frankenweenie
  • The Halloween Tree
  • Dracula: Live from Transylvania
  • Portal to Hell!!!
  • The Last Halloween
  • The Wolf Man
  • Vertigo
  • Garfield's Halloween Adventure
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • The Initiation
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Alvin and the Chipmunks - Trick or Treason
  • Saturday the 14th Strikes Back
  • Saturday the 14th
  • The Monster Club
  • The Amityville Horror
  • The Raven
  • Amityville 3-D
  • The Legend of Sleepy Hollow
  • Amityville II: The Possession
  • The Birds
  • Horrors of Spider Island
  • Web of the Spider
  • The Trouble with Harry

See all 601

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more