Highest rated films

  • The Wages of Fear

    ★★★★★

  • Mon Oncle

    ★★★★½

  • Blue Collar

    ★★★★½

  • Charley Varrick

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★

  • Glengarry Glen Ross

    ★★★★

  • Duel

    ★★★★

  • Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★★

  • Ricky Jay and His 52 Assistants

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • The Terminator

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 426 Films watched
  • 53.2 Average per month
  • 12.9 Average per week

Milestones

First Film

The Magic Sword

Jan 1

Most Watched

Ricky Jay and His 52 Assistants

twice

Last Film

Missing Pieces

Aug 13

Genres, Countries & Languages

Horror
115 films
Action
82 films
Thriller
81 films
Drama
76 films
Comedy
72 films
Crime
54 films
Sci Fi
43 films
Documentary
40 films
Adventure
39 films
Mystery
39 films
USA
217 films
Italy
58 films
UK
47 films
Canada
33 films
France
19 films
Spain
10 films
Germany
7 films
Hong Kong
7 films
Mexico
5 films
Japan
4 films
English
369 films
Italian
62 films
Spanish
26 films
French
24 films
German
18 films
Cantonese
5 films
Japanese
5 films
Russian
4 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 11

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Paul’s most liked review

Lisa, Lisa

★★★

A lurid and fast-paced regional cheapie about some sadistic mobsters who try to hide out in a farm house inhabited by the slightly deranged Lisa and her invalid father. When they take their impositions too far, she teaches them a lesson with her trusty axe. It’s a decent enough effort…

More reviews

Paul’s most liked list

New Age "Ambivideos"

New age music reached new levels of popularity in the 1980s, a rise that neatly coincided with the VHS craze. For the small upstart record labels that recently saw their cassette releases move from specialty shops to legitimate record stores, now-affordable home video technology offered even more opportunities to market…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Wages of Fear
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

King Dinosaur
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Narcotics: The Inside Story

Films Paul watched in 2020

  • Missing Pieces
  • Alien Thunder
  • Scenes from the Class Struggle in Beverly Hills
  • Therese and Isabelle
  • Savages from Hell
  • Naked Vengeance
  • Welcome Home Brother Charles
  • Murder-Rock: Dancing Death
  • Kickboxer from Hell
  • Mermaids on Heroin
  • Monsieur Hulot's Holiday
  • Emma Mae
  • How to Make a Monster
  • Kung Fu on the Bosphorus
  • Killer Crocodile
  • Red Letter Day
  • Dave Thomas: The Incredible Time Travels of Henry Osgood
  • Dancing Outlaw
  • Kindergarten Cop
  • Last Man Standing
  • Trinity Is Still My Name
  • Way Out
  • Arsenic & Old Lace
  • Narcotics: The Inside Story
  • Sign of Aquarius
  • Ironmaster
  • Tati Story
  • Watch Your Left
  • Brute Wanted
  • Warlords of Atlantis
  • Forza Bastia
  • Fun Sunday
  • Trafic
  • Behind the Mask
  • The Mutilator
  • Fists Of Steel
  • Lady Dragon
  • School for Postmen
  • Kung Fu Hustle
  • Juggernaut
  • Possession
  • Violent City
  • Macabre Serenade
  • The Fun House
  • Isle of the Snake People
  • Burned at the Stake
  • The Kingdom of Var
  • Nudes Inc.
  • Elevated
  • Each Time I Kill
  • Mai-tais, Toques and Tikis
  • Fear Chamber
  • Emanuelle in Bangkok
  • The Devil's Men
  • Cruel Jaws
  • The Weirdo
  • The Andromeda Strain
  • House of Many Sorrows
  • Satan Was a Lady
  • Emanuelle Around the World
  • Female Jungle
  • Eskimo Nell
  • The Straight Story
  • The Fat Man
  • Let's Do It!
  • House on the Edge of the Park
  • Boot Hill
  • Too Much Johnson
  • Monstrosity
  • Detective School Dropouts
  • What Have They Done to Your Daughters?
  • Hollywood Story
  • Othello
  • Deadline
  • The Beer Drinker's Guide to Fitness and Filmmaking
  • Gentlemen Prefer Nature Girls
  • Undertow
  • The Witching
  • The Adventures of Baron Munchausen
  • Sabata
  • Assignment: Outer Space
  • Nightmare
  • Murder in the Blue Room
  • War Between the Planets
  • Blaze Starr Goes Nudist
  • Frankenpimp's Revenge: The Romeo and Juliet Massacre
  • Death Rides a Horse
  • Battle of the Worlds
  • Go Down, Death!
  • Cabin Boy
  • Bubbles Galore
  • City in Panic
  • Return to the 36th Chamber
  • They Call Me Trinity
  • New Orleans Uncensored
  • The Stepfather
  • The Murder in the Museum
  • Grizzly II: Revenge
  • The Intruder
  • Texas, Brooklyn & Heaven
  • Erotic Nights of the Living Dead
  • Spookies
  • D.O.A.
  • Chimes at Midnight
  • Amazon Women on the Moon
  • Papaya: Love Goddess of the Cannibals
  • Naked Violence
  • Adventures of Red Rooster
  • Flesh Gordon
  • Baby Face Nelson
  • Glengarry Glen Ross
  • North by Northwest
  • Skateboard Kings
  • Commando Leopard
  • The Marseille Contract
  • The Diane Linkletter Story
  • I, Mobster
  • Not Tonite, Henry!
  • Outlaw Motorcycles
  • The Monster of Venice
  • How to Make a Doll
  • Sorority Girl
  • The Mercenary
  • Danger: Diabolik
  • Strange Hostel of Naked Pleasures
  • Macon County Line
  • Invasion of the Blood Farmers
  • Fast Break
  • Shadows on the Stairs
  • Nightmares
  • Stations of the Elevated
  • The Children
  • Tax Shelter Terrors
  • The Last Blood
  • Panic Room
  • Asylum
  • Paint The Town Blue
  • King Dinosaur
  • Bombin'
  • A Genius, Two Friends, and an Idiot
  • Hell or High Water
  • Beyond the Darkness
  • Time Bandits
  • War of the Colossal Beast
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Inseminoid
  • Sorority House Massacre
  • Code Name: Wild Geese
  • The Hateful Eight
  • Dracula (The Dirty Old Man)
  • From Beyond the Grave
  • Hands on a Hardbody: The Documentary
  • Cult of the Cobra
  • Krush Groove
  • Django Unchained
  • Electric Boogie
  • The Shadow of the Cat
  • Brewster's Millions
  • Beat This!: A Hip Hop History
  • Masterminds
  • X: The Unknown
  • A Few Dollars for Django
  • Lord of the Flies
  • Joy
  • Isle of Dogs
  • Light the Fuse… Sartana Is Coming
  • Big Fun in the Big Town
  • The Irishman
  • The Last Shark
  • Voodoo Woman
  • The Black Castle
  • The Stupids
  • Night Killer
  • Dune
  • Italian Spiderman
  • Spawn of the Slithis
  • Confessions of a Police Captain
  • Hereditary
  • Shaft
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Phantom Thread
  • Shaft in Africa
  • Shaft's Big Score!
  • All City
  • Soul in Cinema: Filming Shaft on Location
  • Uncut Gems
  • Shaft
  • Shock Waves
  • Star Slammer
  • The Hearts of Age
  • Guilty Bystander
  • Deadly Manor
  • The Illumination of Jim Woodring
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • The Disaster Artist
  • Visions of Frank
  • The Cameraman
  • Quimby the Mouse
  • Mirror
  • Life Times Nine
  • Sartana the Gravedigger
  • Realms of Light
  • Get Out
  • Mahoney's Last Stand

See all 426

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more