Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Election

Election

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ziveli! Medicine for the Heart

Ziveli! Medicine for the Heart

1987
×
Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Theory of Obscurity: A Film About the Residents

Theory of Obscurity: A Film About the Residents

2015
×
Edit this entry  
18
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Karen Dalton: In My Own Time

Karen Dalton: In My Own Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghost Stories: Graveyard Thriller

Ghost Stories: Graveyard Thriller

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Father's Day

Father's Day

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stigma

Stigma

1980
×
Edit this entry  
12
The Void

The Void

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evolution

Evolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Notturno

Notturno

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
Read the review Edit this entry  
09
Shock

Shock

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rats: Night of Terror

Rats: Night of Terror

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Rural Blues

Rural Blues

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
Edit this entry  
06
Images

Images

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Retribution

Retribution

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Serpent's Path

Serpent's Path

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phil Tippett: Mad Dreams and Monsters

Phil Tippett: Mad Dreams and Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
Read the review Edit this entry  
01
Pushover

Pushover

1954
×
Read the review Edit this entry  
01
Killing Birds

Killing Birds

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Séance

Séance

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sombre

Sombre

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Devil

The Devil

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Weasels Rip My Flesh

Weasels Rip My Flesh

1979
×
Edit this entry  
25
Christoph Schlingensief und seine Filme

Christoph Schlingensief und seine Filme

2005
×
Edit this entry  
25
Sunday in the Country

Sunday in the Country

1974
×
Edit this entry  
25
The Mysterious Rhinestone Cowboy

The Mysterious Rhinestone Cowboy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry