Sort by

Paul has logged 631 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beyond the Darkness

Beyond the Darkness

1979
×
Edit this entry  
31
Stripes

Stripes

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Editor

The Editor

2014
×
Read the review Edit this entry  
31
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hooked Generation

The Hooked Generation

1968
×
Read the review Edit this entry  
28
Juke: Passages from the Films of Spencer Williams

Juke: Passages from the Films of Spencer Williams

2015
×
Edit this entry  
28
Double Impact

Double Impact

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Laughing Woman

The Laughing Woman

1969
×
Edit this entry  
27
Flexing with Monty

Flexing with Monty

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dolls

Dolls

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
Edit this entry  
21
Paranoia

Paranoia

1969
×
Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
Edit this entry  
20
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
His Name was Pot, but They Called Him Allegria

His Name was Pot, but They Called Him Allegria

1971
×
Edit this entry  
19
Professionals for a Massacre

Professionals for a Massacre

1967
×
Edit this entry  
18
Contract Killer

Contract Killer

1998
×
Edit this entry  
18
Rocky

Rocky

1976
×
Edit this entry  
17
Fascism on a Thread: The Strange Story of Nazisploitation Cinema

Fascism on a Thread: The Strange Story of Nazisploitation Cinema

2019
×
Edit this entry  
17
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spetters

Spetters

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
Edit this entry  
13
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
Edit this entry  
08
The Bones

The Bones

2021
×
Edit this entry  
08
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mighty Peking Man

The Mighty Peking Man

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
Edit this entry  
05
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry