• The Velvet Underground

    The Velvet Underground

    ★★★★½

    I needed this to be good and it’s great. Extra points for Henry Flynt and Mary Woronov. There absolutely needs to be a Jonathan Richman documentary and it can be three hours long, I don’t care, the guy is utterly beautiful to listen to.

  • Karen Dalton: In My Own Time

    Karen Dalton: In My Own Time

    ★★★★½

    Beautiful and heartbreaking. Exactly the film she deserved.

  • The Wild Bunch

    The Wild Bunch

    ★★★★

    A film about how very easy it is for nihilism to become co-opted into fascism, and how the only defence against that is looking after each other. “When you side with a man, you stay with him. And if you can't do that, you're like some animal - you're finished! We're finished! All of us!”

  • Demonia

    Demonia

    Fell asleep watching this on two consecutive attempts, sorry Lucio.

  • Ghost Stories: Graveyard Thriller

    Ghost Stories: Graveyard Thriller

    ★★★

    “So there ah was a-pickin up vampire bats and a-stickin em in muh pockets”, I do love this film but I can’t explain why. “Ree-pul-sive.” What about the actress who absolutely can’t do a Southern accent? What the fuck am I watching?

  • Father's Day

    Father's Day

    ★★★

    This is the kind of thing I tend not to enjoy but in this case the irreducible Canadian-ness of it all made me reconsider, also there’s one guaranteed laugh out loud moment about twenty minutes before it ends. I like the commitment to getting weirder as it goes along, too. Astron-6 and Guy Maddin aren’t poles apart really.

  • The Void

    The Void

    ★★★

    A fun trot through the 80s VHS horror pantheon, from THE THING to REANIMATOR to HELLRAISER with a surprising and satisfying detour into Fulci country. At least as entertaining as MANDY but far more focused on delivering a coherent experience. It made me sleepy and mildly happy, like cough medicine or a reassuring bedtime story.

  • Evolution

    Evolution

    ★★★½

    Rewatched in anticipation of her forthcoming EARWIG and unfortunately I still feel that I don’t connect with this while I’m also aware that it’s a singular and extraordinary vision, looking forward to going back to INNOCENCE next which I thought was exceptional when it came out.

  • Notturno

    Notturno

    ★★★★★

    I’ve made documentaries and some of them I’m proud of but when I watch Rosi’s films I feel like a dog that’s been allowed into the Sistine Chapel. All I can do is stare and wonder. This feels like a counterpart to FIRE AT SEA and like that film it has one central scene that will never leave me. That wall of children’s drawings of atrocities is a thing I wish I’d never seen but, all the same, understood on some terrible level has always existed and that it’s a crime to pretend doesn’t exist.

  • King of New York

    King of New York

    ★★★★★

    Only a thug who grew up watching Cocteau could make this film. My admiration for Ferrara is never ending.

  • Don't Torture a Duckling

    Don't Torture a Duckling

    Me the last time I saw this movie: “I’m high as balls and don’t understand anything that’s happening, this is incredible”
    Me this time: “am i high? Nothing makes sense. This is incredible”

  • Shock

    Shock

    ★★★★

    With almost nothing of what people imagine Bava’s trademark to be - no gothic, very little visual FX - he creates a pervasively creepy atmosphere from what is basically the same old REPULSION + DIABOLIQUES formula that you would imagine was worn out a decade before this film. It helps that Daria Nicolodi is superb here, and I wish she had more roles like this. Bava certainly brought something out in her that Argento seemed uninterested in.  A really strong final movie and one that would work well on a double bill with Jonathan Glazer’s BIRTH.